رد ادعای بازداشت و شکنجه اتباع افغانستان توسط ایران

© Sputnik / Evgeny Biyatov /  مراجعه به بانک تصاویر رد ادعای بازداشت و شکنجه اتباع افغانستان توسط ایران
رد ادعای بازداشت و شکنجه اتباع افغانستان توسط ایران - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران گفت: هرچند در خصوص صحت این صحنه‌سازی و ارتباط آن با زمان و مکان‌های ادعا شده تردیدهای اساسی وجود دارد، ولی مسلماً این واقعه هیچ ارتباطی با مرزبانی جمهوری اسلامی ندارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از افکارنیوز، مهدی محمودی، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران در رابطه با اخبار منتشر شده در فضای مجازی مدعی شکنجه و غرق تعدادی از اتباع افغانستان ی در رودخانه مرزی هریرود (واقع در مرز خراسان رضوی و افغانستان) توسط نیروهای مرزبانی ایران، اظهار داشت: هرچند در خصوص صحت این صحنه‌سازی و ارتباط آن با زمان و مکان‌های ادعا شده تردیدهای اساسی وجود دارد ولی مسلماً این واقعه هیچ ارتباطی با مرزبانی جمهوری اسلامی ندارد و بر اساس بررسی‌های کارشناسی انجام شده، ممکن است اتباع مذکور با عبور از نقاط سخت گذر رودخانه، قصد ورود به خاک جمهوری اسلامی ایران را داشته و به علت سطح و سرعت آب، تعدادی از آنها غرق شده باشند.

بررسی حادثه در مرز ایران: موضوع دیدار عبدالله با هیأت ایرانی   - اسپوتنیک افغانستان
بررسی حادثه در مرز ایران: موضوع دیدار عبدالله با هیأت ایرانی

وی افزود: این گونه فضاسازی‌ها توسط معاندان و دشمنان دو ملت ایران و افغانستان مسبوق به سابقه بوده و با هدف ایجاد اختلاف و بدبینی بین دو ملت صورت می‌گیرد؛ دولت جمهوری اسلامی ایران همواره ملت افغانستان را برادر خود می‌داند. خدمات چندین ساله ارائه شده در حوزه‌های مختلف به مهاجرین افغانستانی مؤید این موضوع است و این شایعات و فضاسازی‌ها خللی در روابط دوستانه دو کشور ایجاد نخواهد کرد.

گفتنی است، صبح روز ۱۳ ثور سال جاری، یک خبرگزاری محلی افغانستان خبری منتشر کرد که بر اساس آن ۵۰ تن از مهاجرین افغان که به‌صورت غیرقانونی قصد عبور از منطقه دهانه ذولفقار برای ورود به ایران را داشتند، از سوی نیروهای مرزی ایران بازداشت شده و پس از شکنجه به رود هریرود انداخته شدند و نیمی از این افراد در آب غرق شده و نیمی دیگر نیز توانستند خود را نجات دهند؛ این خبر بازتاب گسترده در رسانه‌ها و واکنش‌های رسمی مقامات افغانستان را در پی داشت.

قابل ذکر است که سرکنسولگری ایران در هرات ساعاتی پس از نشر خبر مذکور، آنرا تکذیب کرد، اما اخیرا تهران یک هیات رسمی را جهت بررسی این موضوع به کابل فرستاد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала