دوستم مارشال شد

© Sputnik / Said Tsarnaev /  مراجعه به بانک تصاویر دوستم مارشال شد
دوستم مارشال شد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
به اساس توافقی که میان عبدالله و غنی صورت گرفت عبدالرشید دوستم از رتبه جنرالی به مارشال ارتقاع کرد.

به گزارش اسپوتنیک، در نسخه‌ توافق‌نامه‌ی سیاسی میان داکتر اشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله آمده است که به اساس حکم ریاست جمهوری، به سترجنرال عبدالرشید دوستم، رتبه‌ی نظامی(مارشالی) اعطا شد.
آقای دوستم سومین فردی است که بخاطر خدماتش در بخش‌های نظامی افغانستان به مارشالی رسیده؛ پیش از این شاه ولی خان و محمدقسیم فهیم لقب مارشالی را گرفته بودند.
از سویی هم صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری گفته است: « مارشالی در متن توافقنامه سیاسی است.»

عبدالله: امضای توافق‌نامه یک امتیاز نیست - اسپوتنیک افغانستان
عبدالله: امضای توافق‌نامه یک امتیاز نیست

توافقنامه سیاسی، پس از آن امضا می‌شود که هم اشرف غنی و هم عبدالله عبدالله در انتخابات جنجالی سال گذشته خودرا برنده اعلام کردند و مراسم‌های تحلیف را به‌جا آوردند.
اشرف غنی اما از سوی کمیسیون مستقل انتخابات برنده انتخابات اعلام شد و عبدالله عبدالله خود، خودش را رییس‌جمهور اعلام کرد.
بربنیاد یک نسخه این توافق سیاسی، اشرف غنی هم‌چنان رییس‌جمهور است و عبدالله عبدالله عبدالله هم مسوولیت «شورای عالی مصالحه» را خواهد داشت و نیز در کابینه ۵۰ درصد سهم خواهد داشت.
در این نسخه توافق‌نامه آمده‌است که روند صلح را شورای عالی مصالحه ملی رهبری خواهد کرد و هیأت مذاکره کننده صلح به این نهاد گزارش خواهد داد.
اعطای رتبه نظامی مارشالی برای جنرال دوستم بربنیاد فرمان رییس‌جمهور و عضویت وی در شورای عالی دولت و شورای امنیت ملی بخشی دیگر از این توافق است.
در همین حال، منابعی می‌گویند که وزارت‌های، امور داخله، عدلیه، کار و امور اجتماعی، امور مهاجرین و عودت کننده‌گان، ترانسپورت، اقتصاد، زراعت آبیاری و مالداری، تحصیلات عالی، امور سرحدات و قبایل، صنعت و تجارت و‌ وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی نیز از سوی غنی به عبدالله پیشنهاد شده‌است.
در بخشی از این توافق‌نامه به اصلاحات در ساختار حکومت و برگزاری انتخابات نیز پرداخته شده‌است.
بربنیاد این توافق‌نانه یک هیات نظارتی پنج نفری که مشمول چهره‌های ملی – سیاسی خواهند بود ایجاد خواهد شد تا جلو نقض توافق‌نامه را بگیرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала