علائم جدید کرونا که پزشکان را گیج کرده است

© Depositphotos.com / Milkosعلائم جدید کرونا که پزشکان را گیج کرده است
علائم جدید کرونا که پزشکان را گیج کرده است - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
طبق یک مطالعه جدید متخصصان اسپانیایی 5 عارضه پوستی مرتبط با شیوع کروناویروس را شناسایی کرده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک، مطالعه‌ جدید روی شماری از بیماران در اسپانیا انجام گرفت تا چگونگی بروز بیماری COVID-19 ناشی از کرونا ویروس در پوست مشخص شود.

به منظور انجام این بررسی از تمام متخصصان پوست در اسپانیا درخواست شد تا به شناسایی بیمارانی که بی‌دلیل دچار ضایعات پوستی طی دو هفته گذشته شده‌اند و افرادی که به بیماری COVID-19 مبتلا شده یا مشکوک بوده‌اند کمک کنند.

پرسشنامه‌هایی در اختیار این افراد قرار داده شد و به منظور تشخیص الگوی تاثیر احتمالی ویروس بر پوست، از وضعیت پوست آنان عکس گرفته شد. هرچند محققان این مطالعه هشدار دادند که در بعضی از موارد نمی‌توان به آسانی تشخیص داد که عارضه پوستی از تاثیر مستقیم کروناویروس بر پوست بوده یا اینکه نشانه‌ای از بیماری دیگری است.

آنها همچنین از مردم درخواست کردند که براساس علائم پوستی در تشخیص بیماری COVID-19 دچار اشتباه نشوند زیرا ضایعات پوستی معمول هستند و امکان تشخیص آنها بدون برخورداری از تخصص کافی وجود ندارد.

 دانشمندان علائم مهم کرونا را شناسایی کردند - اسپوتنیک افغانستان
دانشمندان علائم مهم کرونا را شناسایی کردند

به گفته محققان، در 19 درصد موارد علائمی شبیه به سرمازدگی مشاهده شده که پوست ناحیه دست‌ها و پاها درگیر شده‌اند.

همچنین در 9 درصد موارد بثورات وزیکولار مشاهده شد. دراین عارضه پوستی آبله های کوچک که معمولا با خارش همراه هستند روی پوست ظاهر می‌شود.

همچنین در 19 درصد موارد ضایعات پوستی به رنگ سفید یا صورتی مشاهده شد که معمولا با نام کهیر شناخته می‌شوند. این ضایعات همراه با خارش است و می‌تواند در سراسر بدن پخش شود.

در 47 درصد عوارض پوسـتی ماکولوپاپولر شناسایی شده که با برآمدگی‌های قرمز رنگ و کوچک روی پوست شناخته می‌شود.

محققان تاکید کرده‌اند که عوارض پوسـتی ماکولوپاپولر و کهیر عارضه‌های شایعی هستند و ممکن است بر اثر عوامل مختلفی ظاهر شوند، به همین دلیل نمی‌توانند در تشخیص بیماری COVID-19کمک کننده باشند.

همچنین در شش درصد موارد عارضه نکروز تشخیص داده شده است. این عارضه زمانی ایجاد می‌شود که گردش خون در رگ‌های خونی پوست دچار اختلال شود. نکروز نشان دهنده مرگ زودهنگام بافت پوست است.

در این مطالعه آمده است این عارضه‌ها در بیماران سالخورده با موارد شدید COVID-19مشاهده شده اگرچه علائم بیماری در این گروه سنی نیز متفاوت بوده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала