از سرگیری جنگ تجاری آمریکا و چین /بهای نفت دوباره کاهش یافت

© Depositphotos.com / Mic1805از سرگیری جنگ تجاری آمریکا و چین بهای نفت را کاهش داد
از سرگیری جنگ تجاری آمریکا و چین بهای نفت را کاهش داد  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
تنش‌های تجاری ایالات متحده و چین سبب شد نگرانی از استمرار مازاد جهانی نفت به سقوط قیمت نفت در معاملات اولیه امروز بینجامد.

 به گزارش اسپوتنیک، در حالی که انتظار می‌رفت آغاز معاملات طلای سیاه در سایه اجرایی‌شدن توافق کاهش تولید نفت از سوی اوپک پلاس با رشد قیمت همراه شود اما تنش تجاری دوباره بین آمریکا و چین باعث تضعیف قیمت نفت شد.

توافق کاهش تولید 9.7 میلیون بشکه ای نفت از سوی اوپک پلاس از روز جمعه وارد مرحله اجرا شد.

اگرچه با توجه به کاهش 30 درصدی تقاضای نفت جهان این توافق کافی به نظر نمی رسید اما امیدها به اجرای این توافق و همراهی سایر تولیدکنندگان نفت جهان با آن، زمینه را برای رشد قیمت ها در بازار نفت تقویت کرده بود.

امریکا به دنبال ذخیره‌سازی صدها میلیون بشکه نفت است - اسپوتنیک افغانستان
امریکا به دنبال ذخیره‌سازی صدها میلیون بشکه نفت است

با این حال آغاز دوباره جنگ تجاری بین دو قدرت بزرگ اقتصادی جهان باعث شد تا همین توافق ناکافی نیز کم اثر شده و نتواند قیمت ها را افزایش دهد.

این جنگ تجاری از آن رو اهمیت دارد که با توجه به کاهش محدودیت های قرنطینه در جهان به دنبال شیوع ویروس کرونا، امید به بهبود رکود اقتصادی بیشتر شده بود اما تقابل تجاری بین چین و آمریکا مانع از رشد اقتصادی در جهان خواهد شد.

موضوعی که می تواند فشار مضاعفی بر قیمت نفت در این شرایط داشته باشد.

از سوی دیگر بانک مورگان استنلی اعلام کرده که بازگشت تقاضای نفت به میزان سال 2019 حداقل 18 ماه زمان نیاز دارد و تا پایان سال 2021 میلادی نباید انتظار آن را داشت.

این عوامل در کنار ذخیره سازی های گسترده نفت در جهان باعث شد تا قیمت نفت شاخص آمریکا با افتی 7.1 درصدی معاملات هفتگی را آغاز کند و به 18 دالر و 37 سنت در هر بشکه برسد. این در شرایطی است که قیمت این نفت در پایان معاملات روز جمعه، در آستانه ورود به کانال 20 دالری بود.

نفت برنت نیز 1.8 درصد پایین آمد و 25 دالر و 98 سنت قیمت خورد.

قیمت نفت از ابتدای سال 2020 و تحت تاثیر کاهش تقاضای نفت به دنبال شیوع کرونا، بیش از 60 درصد از ارزش خود را از دست داده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала