سیگار: ناتو انتشار آمار حملات طالبان را متوقف کرد

© Photo / SIGAR / SIGARSpecial Inspector General for Afghanistan Reconstruction (SIGAR)
Special Inspector General for Afghanistan Reconstruction (SIGAR) - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان اعلام کرد که ناتو انتشار عمومی تعداد حملات طالبان در افغانستان را از زمان امضای توافق صلح بین واشنگتن با این گروه، متوقف کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (SIGAR) اعلام کرد که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) انتشار عمومی تعداد حملات طالبان در افغانستان را از زمان امضای توافق صلح بین واشنگتن با این گروه، متوقف کرده است.

آخرین گزارش سه ماهه این اداره به کنگره در مورد افغانستان حاکی است که مدیریت عملیات ناتو در افغانستان موسوم به «تعلیمات، کمک، مشورت» اعلام کرده که این آمار را منتشر نمی کند، زیرا حملات طالبان در حال حاضر «یکی از موضوعات اصلی بحث های بین سازمانی و چاره جویانه در مذاکرات سیاسی جاری بین ایالات متحده و طالبان» است.

 تأکید سفیران ناتو و اتحادیه اروپا بر ختم جنگ در افغانستان  - اسپوتنیک افغانستان
تأکید سفیران ناتو و اتحادیه اروپا بر ختم جنگ در افغانستان

آمریکا در تاریخ 29 فبروری توافق نامه یک هفته ای با طالبان امضا کرد تا در آن مدت، ضمن کاهش خشونت ها، مذاکرات بین طالبان و دولت افغانستان آغاز شود.

براساس گزارش دولت آمریکا، مدیریت عملیات ناتو در افغانستان اعلام کرده که از روز 1 تا 31 مارچ، طالبان از حمله به نیروهای ائتلاف خودداری کردند، اما حملات علیه نیروهای اردوی ملی افغانستان را تا حد بالاتر از روال فصلی خود افرایش دادند.

گروه عملیات ناتو در افغانستان حدود 8 هزار و 600 نظامی آمریکایی مستقر در این کشور و تعداد مشابهی از نظامیان کشورهای ائتلاف را شامل می شود.

«توماس کمپل» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت: آمار این حملات صرفا کاربرد رسمی دارد، اما از لحظه ای که حملات دیگر موضوع اصلی مذاکرت مشورتی نباشد یا مذاکرات پایان یافته باشد، انتشار عمومی آن آزاد خواهد بود.

وی با تائید این مساله که حملات طالبان در ماه مارس فراتر از آمار معمول فصلی بوده و میزان خشونت آنها علیه نیروهای دفاعی و امنیت ملی افغانستان «به گونه ناپذیرفتنی» افزایش داشته، افزود: ایالات متحده، ناتو و شرکای بین المللی آنها از این مساله مطلع بوده اند.

گروه عملیات ناتو مسئولیت ارائه آمار حملات به اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان را به منظور کمک به سنجش وضعیت امنیتی در افغانستان از سپتامبر 2018 آغاز کرد.

در دو سال گذشته، فرماندهی این گروه اطلاعات امنیتی دیگری را که تا پیش از آن دردسترس عموم بود، به حالت محرمانه درآورده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала