حکومت روسیه گفته که تانک های جدید T-14 را برای انجام آزمایشات محاربوی به سوریه اعزام کرده است

© Ministry of Defence of the Russian Federationحکومت روسیه گفته که تانک های جدید T-14 را برای انجام آزمایشات محاربوی به سوریه اعزام کرده است
حکومت روسیه گفته که تانک های جدید T-14 را برای انجام آزمایشات محاربوی به سوریه اعزام کرده است - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
خبر راجع به اعزام جدیدترین تانکهای T-14 «ارماتا» روسیه به سوریه و استفاده محاربوی از آنها در این جمهوری، باعث انعکاسات در مطبوعات غربی گردیده است. نویسنده سعی نموده تحلیل کند که وسایط جنگی در کدام عملیات شرکت کرده و این کار چه سود را به کرملین به بار خواهد آورد.

جوزیف تریویتیک (Joseph Trevithick) در مقاله منتشره در نشریه The Drive (امریکا) می نویسد، نماینده حکومت روسیه اعلام داشت که روسیه آزمایش های ساحوی تانک های عمده محاربویT-14  «ارماتا» را در سوریه انجام داده است. اگر این راست باشد، پس این اولین استفاده از این تانک در خارج از کشور است. کرملین مدتهاست که از منازعه در سوریه به مثابه فرصتی برای آزمایش سلاح های جدید و سایر تجهیزات نظامی استفاده می کند. اما هنوز مشخص نیست که آزمایش های T-14 در شرق نزدیک، اگر صورت گرفته باشند، چقدر سخت بودند.

دنیس مانتوروف وزیر صنایع و تجارت روسیه در تاریخ 19 اپریل سال 2020 در مصاحبه ای با نائیلا عسکر زاده در برنامه "چهره های فعال" در کانال تلویزیونی دولتی «روسیه-1"» درباره وضعیت تانک های T-14 در سوریه در ماه اپریل تبصره نمود.

الكساندر پوتاپوف، مدیر كل «اورال واگون زاوود» تولید كننده دولتی  T-14، در ماه فبروری به «ودوموستی» گفت كه این کمپنی امسال اولین دسته تولید مسلسل تانک های   T-14  را ارسال می کند.

تانک نو «ارماتا» روسیه بهترین تانک در جهان است؟ - اسپوتنیک افغانستان
تانک نو «ارماتا» روسیه بهترین تانک در جهان است؟

مانتوروف به عسکر زاده گفت: "بلی، کاملاً درست است. آنها [تانک های ارماتا] در سوریه مورد استفاده قرار گرفتند. آنها در شرایط ساحوی، در سوریه مورد استفاده قرار گرفتند، بنابراین ما همه نکات حساس را در نظر گرفتیم."

اردوی روسیه قبلاً سایر سیستم های تسلیحاتی موجود و جدید و تجهیزات نظامی را در سوریه، از جمله راکت های بالدار «کالیبر» استقرار بحری، راکت های بالدار استقرار هوایی X-101، طیارات جنگی Su-35S، و ماشین های محاربوی BMPT « Terminator» و ماشین های محاربوی بدون سرنشین زمینی در شرایط واقعی محاربوی، مورد آزمایش قرار داده است.

T-14 در مقایسه با تانک های روسی نسل های قبلی دارای سیستم دفاعی فعال در برابر راکت های ضد تانک و سیستم های ضد تانک و زره بهبود یافته است. این تانک همچنین خدمه را کمتر آسیب پذیر می سازد.

تانک «جدید» «ابرامس» امریکایی یا تانک مرگبار «ارماتا»: کی پیروز خواهد شد؟ - اسپوتنیک افغانستان
تانک جدید «ابرامس» امریکایی یا تانک مرگبار «ارماتا»: کی پیروز خواهد شد؟

در سال 2018، نیروی هوایی-فضایی روسیه یک جوره از طیارات جنگی دورنمایی  Su-57  را به سوریه فرستاد، اما تنها برای چند روز. تصاویر ماهواره ای بعداً نشان داد كه حداقل یكی از طیارات مستقر در پایگاه هوایی روسیه  در حمیمیم برای محافظت در برابر حملات شبه نظامی با خریطه های ریگی ای پوشانده شده بود. در دسامبر سال 2019، رئیس ستر درستیز نیروهای مسلح روسیه، جنرال والری گراسیموف اظهار داشت که طیارات Su-57 برای استقرار بعدی به کشور شرق نزدیک بازگشتند، اما نگفت که دقیقاً چطور چنین اتفاقی افتاد و همچنین جزئیات دیگری را ارائه نکرد.

ارسال T-14 به سوریه ، حتی برای مدت کوتاهی ، هنوز هم می تواند برای اهداف تبلیغاتی روسیه مفید باشد و با وجود مشکلات موجود ، تعهد به ارتقاء این پروژه را نشان دهد. روسیه برای اولین بار در سال 2015 در جریان رژه سالانه اختصاص داده شده به پیروزی بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم تانک T-14 رونمایی کرد و اعلام داشت که قصد دارد تا پایان سال جاری هزار ماشین از این نوع را خریداری کند.

مشکلات گوناگون، به ویژه گران بودن «ارماتا» در مقایسه با سایر مدل های موجود، این طرح ها را به تأخیر انداخت و روسیه اکنون انتظار دارد فقط بخشی از اولین دسته تولید مسلسل، فقط حدود 100 تانک خریداری کند.

فرصتی برای گفتن اینکه T-14 " خود را به خوبی در نبرد نشان داده" و یا به شکل دیگر در سوریه استفاده شده، به کرملین در صدور این تانک ها به خارج از کشور کمک خواهد کرد.

این که آیا برنامه های روسیه برای تولید  T-14، بدون درنظر داشت بکاربرد آنها در سوریه، به مرحله اجرا در خواهد آمد یا خیر، هنوز مشخص نیست. در سال های اخیر بودجه دفاعی کشور بطور منظم کاهش می یابد و کرملین اغلب اولویت ها را تغییر می دهد، به خصوص در تأمین بودجه سیستم های بزرگ تسلیحاتی استراتژیک، از جمله راکت های هیپرسونیک، راکت های کروز با انجن و کلاهک هسته ای و همچنین اژدرهای با برد فوق العاده.

تانک روسی« ارماتا» - پدیده نو در جهان تسلیحات - اسپوتنیک افغانستان
تانک روسی« ارماتا» - پدیده نو در جهان تسلیحات

سقوط قیمت جهانی نفت در سال 2014 تأثیر قابل توجهی در اقتصاد روسیه به طور کلی داشت و روسیه و عربستان سعودی اخیراً وارد جنگ جدیدی برای قیمت نفت شدند. ظاهراً دیپلوماسی ایالات متحده برای پایان دادن به این نزاع کمک کرده است. متأسفانه، درست امروز قرارداد آتی امریکا برای نفت فروپاشید و قیمت هر بشکه زیر صفر دالر سقوط کرد و این برای اولین بار در تاریخ اتفاق افتاد. این امر بی ثباتی جدی در بازار جهانی نفت را،، خصوصاً به دلیل بیماری همه گیر  Covid-19 نشان می دهد.

البته، دانستن جزئیات استقرار T-14 در سوریه و اینکه این کار چه عواقبی می تواند برای تولید و بهره برداری بعدی تانک داشته باشد، جالب خواهد بود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала