حقوق بشر: عربستان سعودی 800 نفر را طی پنج سال اخیر اعدام کرده است

© REUTERS / HANDOUTحقوق بشر: عربستان سعودی 800 نفر را طی پنج سال اخیر اعدام کرده است
حقوق بشر: عربستان سعودی 800 نفر را طی پنج سال اخیر اعدام کرده است - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سازمان حقوق بشری «رپریو» طی گزارشی اعلام کرد که احکام اعدام در عربستان سعودی طی 5 سال اخیر افزایش یافته است و سال گذشته 37 نفر با «انگیزه‌های سیاسی» اعدام شدند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تایمز، در گزارش سازمان حقوق بشری «رپریو»، که مقر آن در بریتانیا است، آمده مسوولان در عربستان سعودی بین سال‌های 2009 تا 2014، حکم اعدام 423 تن را اجرا کردند.

سازمان مذکور افزود، اجرای احکام اعدام در این کشور پادشاهی بین سال‌های 2015 تا 2020 دو برابر شده است و در این مدت زمان، 800 نفر اعدام شدند.

بزرگترین اعدام در تاریخ عربستان سعودی - اسپوتنیک افغانستان
بزرگترین اعدام در تاریخ عربستان سعودی

طبق این گزارش، فقط در سال 2019 میلادی در عربستان سعودی 186 نفر اعدام شدند از جمله 37 تن که در یک اعدام جمعی در 23 اپریل همان سال به «انگیزه‌های سیاسی» کشته شدند.

رپریو در گزارش خود خاطرنشان کرد، دو نفر از این گروه 37 نفری که در اپریل 2019 اعدام شدند   16 ساله و 17 ساله بودند که به‌دلیل مشارکت در تظاهرات ضدحکومتی بازداشت و به «تروریسم» متهم شدند.

وزارت کشور عربستان سعودی در اپریل 2019، اعلام کرد که حکم اعدام 37 تن که به‌دلیل «اتهام رابطه با فعالیت‌های تروریستی، ایجاد هرج‌ومرج، ضربه زدن به صلح و پذیرش ایدئولوژی افراطی» اجرا شد.

در همین راستا، رپریو احکام اعدام‌ها در عربستان سعودی طی سال 2019 را که همچنان شامل دست‌کم 58 شهروند خارجی می‌شود مستند کرده است. این افراد به «تبلیغ مذهب شیعه»، که در این کشور جنایت محسوب می‌شود، متهم شدند.

رپریو افزایش احکام اعدام در عربستان سعودی را تا حدودی به شمار اشخاص متهم به «ارتکاب جرایم با انگیزه‌های سیاسی» نسبت داده است.

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی از زمان در دست گرفتن قدرت دستاوردهای مثبت بسیار اندکی داشته و از خود میراثی از حبس‌های جمعی، محاکمه‌های ناعادلانه، اعدام‌های مشکوک و جنگ‌های شکست‌خورده از جمله فاجعه انسانی یمن به‌جا گذاشته‌ است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала