امریکا در آلمان مخفیانه تسلیحات هسته‌ای خود را مدرنیزه کرده است

© Photo / Public domainАмериканские ядерные бомбы B61
Американские ядерные бомбы B61 - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
امریکا خزن سال 2019 تسلیحات هسته‌ای مستقر در پایگاه هوایی بوخل آلمان را به‌طور مخفیانه مدرنیزه کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریه اشپیگل، نیروی هوایی امریکا اواخر اگست سال 2019 حدود 20 قبضه سلاح هسته‌ای ب – 61 را با طیارۀ ترابری نظامی از پایگاه هوایی بوخل به امریکا منتقل کرد تا نرم افزارهای جدیدی را روی آن نصب کند.

طیارۀ حامل این محموله به شاخه ترابری هوایی ‌62‌ام در شهر تاکومای ایالت واشنگتن تعلق داشت، تنها اسکادران امریکایی که مجاز است تسلیحات هسته‌ای و اجزای آن را حمل و نقل کند.

دولت امریکا اندکی قبل از طرح مدرنیزه کردن این تسلیحات، آلمان را مطلع کرد.

امریکا بمب های هسته ای خود را  نوسازی کرد - اسپوتنیک افغانستان
امریکا بمب های هسته ای خود را نوسازی کرد

بمب های مستقر در پایگاه بوخل، بخشی از تسلیحات مربوط به توافقی در نظر گرفته می شود که به کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) که سلاح هسته‌ای ندارند، امکان می‌دهد در برنامه‌ریزی و آموزش برای استفاده از این نوع سلاح مشارکت داشته باشند.

آلمان و امریکا هیچ یک به طور رسمی استقرار این بمب ها در پایگاه مزبور را مورد تائید قرار نداده اند.

پارلمان آلمان (بوندستاگ) در سال 2010 به برچیدین بمب های هسته‌ای امریکا از آلمان رای داد.

در سال 2017، «اولریخ دمر» معاون سخنگوی دولت آلمان از استقرار سلاح هسته ای در خاک آلمان دفاع کرد و گفت: این تسلیحات برای بازدارندگی هسته‌ای، مورد نیاز است.

وی گفت: باید متوجه باشیم که برخی کشورها هنوز سلاح هسته‌ای را ابزاری برای درگیری نظامی تلقی می‌کنند و تا زمانی که این مساله به قوت خود باقی است، تهدیدی متوجه آلمان است، از اینرو استقرار این تسلیحات در کشور برای بازدارندگی هسته‌ای ضروری است.

وی در عین حال تاکید کرد: معتقدیم که مذاکره و گفتگو با کشورهای برخوردار از سلاح هسته‌ای، تنها راه درست است.

این در حالی است که ایده میزبانی از تسلیحات هسته‌ای امریکا در آلمان با مخالفت های بسیاری روبه رو شده است.

سیاستمداران برلین در سال 2019 زمانی که «ریچارد گرنل» سفیر امریکا در آلمان پیشنهاد خارج کردن نیروهای امریکایی از آلمان را مطرح کرد، از طرح خروج تسلیحات هسته‌ای ایالات متحده امریکا از آلمان حمایت کردند.

«دیتمار بارچ» عضو پارلمان آلمان در آن زمان گفت: سفیر امریکا درست می‌گوید، مالیات دهندگان امریکایی نباید بهای نیروهای امریکا در آلمان را پرداخت کنند.

بارچ افزود: مالیات دهندگان امریکایی همچنان نباید هزینه استقرار تسلیحات هسته‌ای در آلمان را متقبل شوند. اگر امریکایی ها نظامیان شان را از آلمان خارج کنند، باید تسلیحات هسته ای شان را نیز با آنها بیرون برند.

گزارش اشپیگل در حالی منتشر شد که چندی پیش اخباری مطرح بود مبنی بر اینکه امریکا قصد دارد تسلیحات اتمی اش در آلمان را در آینده ای نزدیک به روزرسانی کند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала