بازگشت هزاران افغان از پاکستان نگرانی از گسترش کرونا را بیشتر ساخته است

© AFP 2023 / Banaras Khanبازگشت هزاران افغان از پاکستان نگرانی از گسترش کرونا را بیشتر ساخته است
بازگشت هزاران افغان از پاکستان نگرانی از گسترش کرونا را بیشتر ساخته است - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
هزاران شهروند افغان که برای هفته‎‌ها در آن سوی گذرگاه تورخم گیرمانده بودند، بر این گذرگاه یورش بردند و وارد کشور شوند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، در همین حال، شماری از این بازگشت کننده‌گان می‌گویند که هزاران افغان دیگر همچنان در آن سوی گذرگاه انتظار وارد شدن به کشور را دارند و نیاز است تا مهلت سه روزه برای گشایش موقت گذرگاۀ تورخم، تمدید شود.

پاکستان: مهاجران افغان دو هفته می‌شود که غذا ندارند - اسپوتنیک افغانستان
پاکستان: مهاجران افغان دو هفته می‌شود که غذا ندارند

پاکستان روز گذشته گذرگاۀ تورخم و چمن را برای سه روز به روی افغان‌ها، باز کرد. این گذرگاه‌ها از بهر شیوع ویروس کرونا برای یک ماه، بسته بود.
یک شهروند برگشته از پاکستان می‌گوید: «ما در پاکستان در مشکلات بودیم، بسیاری از کسانی که گیرمانده اند، مریض استند و صدها تن دیگر هنوز انتظار می‌کشند که وارد کشور شوند. باید زمان باز بودند این راه تمدید شود».

یورش گروهی این شهروندان کشور وآزمایش نشدن آنان در برابر ویروس کرونا نگرانی‎ها را از گُسترش ویروس کرونا در کشور بیشتر ساخته است.
شاه‎محمود میاخیل، والی ننگرهار در این باره می‌گوید: «از تمام افغان‎ها می‎خواهیم که برای ما هم و برای خودشان مشکل ایجاد نکنید، انتظار بکشید که بررسی صحی شوید و برای زنان، مریضان و مردان، جاه‌های جداگانه، آماده شده‌است».

بسیاری از کسانی که در پاکستان گیرمانده‌اند، بیماران و پایوازان آنان استند. در کنار تورخم ازگذرگاۀ سپین بولدک نیز هزاران افغان وارد کشور شدند.

هرچند شماری از رسانه‌های پاکستانی از بسته شدن دوبارۀ گذرگاه سپین بولدک گزارش دادند.

این رسانه‌ها از زبان مقام‌های پاکستانی گزارش داده اند که علت بسته شدن دوباره این گذرگاه این بوده‌است که مقام‌های افغان خواستار اجازه دادن به پاکستانی هایی شده‌اند که در خاک افغانستان، گیرمانده‌اند، اما مقام‌های افغان دراین باره تاکنون چیزی نگفته‌اند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала