امریکا به رهبران افغانستان: با طالبان توافق نکنید نیروهایمان را بیرون می‌کنیم

© Photo / ارگامریکا به رهبران افغانستان: با طالبان توافق نکنید نیروهایمان را بیرون می‌کنیم
امریکا به رهبران افغانستان: با طالبان توافق نکنید نیروهایمان را بیرون می‌کنیم - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
وزیر امور خارجه امریکا در سفرش به کابل به رهبران افغانستان اعلام کرده است، که در صورت عدم توافق با طالبان امریکا همه ای نیروهای خود را از افغانستان بیرون می‌کند.
  پمپئو: خشونت از سوی طالبان پذیرفتنی نیست - اسپوتنیک افغانستان
پمپئو: خشونت از سوی طالبان پذیرفتنی نیست

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، شبکه ان بی سی نیوز در گزارشی نوشت: مایک پمپئو در سفرش به کابل به رهبران افغانستان اعلام کرده است، که در صورت عدم توافق با طالبان امریکا همه نیروهای خود را از افغانستان بیرون می‌کند.

براساس گزارش این رسانه امریکایی، مایک پمپئو دو هفته پیش و در یک سفر غیرمنتظره به کابل سفر کرده تا پیام ترامپ را بر حفظ تنها دستاورد سیاست خارجی امریکا یعنی صلح با طالبان را به گوش رهبران افغانستان برساند.

وزیر خارجه امریکا به رهبران افغانستان این پیام ترامپ را منتقل کرده که اختلافات را کنار گذاشته و به یک توافق با طالبان برسند در غیر اینصورت علاوه بر کاهش یک میلیارد از کمک‌های امریکا باید منتظر بیرون شدن کامل نظامیان این کشور از افغانستان باشند.

به نوشته ان بی سی، ترامپ نگران این موضوع است که رهبران افغانستان قادر به کنار گذاشتن اختلافات خود نبوده و این موضوعی تهدیدی برای توافق صلح آمریکا با طالبان برای پایان طولانی ترین جنگ آمریکا در این کشور باشد.

براساس توافق امریکا و طالبان، باید 5 هزار زندانی طالبان آزاد شده و در مقابل این گروه با دولت افغانستان برای پایان جنگ و برقراری آتش بس به توافق برسد، موضوعی که نمایندگان طالبان و دولت افغانستان درباره آن تاکنون به توافق نرسیده اند.

این در حالی است که عبدالله و غنی به صورت همزمان خود را رئیس جمهور جدید افغانستان معرفی کرده و تلاش‌های پمپئو برای اقناع دو طرف برسر تشکیل دولت وحدت ملی به نتیجه نرسیده است.

به گزارش این شبکه امریکایی، ترامپ که امیدوار بود توافق صلح با طالبان را برجسته کند با اختلاف بوجود آمده میان رهبران و در حاشیه قرار گرفتن توافق صلح به شدت عصبانی است.

به گفته مقامات ارشد امریکا، ترامپ شخصا و پیش از سفر پمپئو به کابل این پیام را امضا کرده است و سپس وزیر خارجه امریکا در یک نشست خصوصی با اشرف غنی پیام ترامپ را به وی مخابره کرده است.

براساس این گزارش، پمپئو همچنین به عبدالله گفته است که از غنی حمایت کرده و ترامپ انتظار یک تیم و دولت واحد را در افغانستان دارد.

وزیر خارجه امریکا همچنین در این سفر غیرمنتظره به عبدالله و غنی هشدار داده است، که مسئولیت هرگونه شکست در مذاکرات صلح برعهده این دو بوده و در صورت شکست مذاکرات ترامپ تمام سربازان را از افغانستان بیرون خواهد کرد.

این در حالی است که یک مقام کاخ سفید اعلام کرده که امیدوار است پیام پمپئو بتواند گره مشکلات افغانستان را باز کند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала