گشایش آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا در بلخ

© AFP 2023 / Farshad Usyanگشایش آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا در بلخ
گشایش آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا در بلخ  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
نخستین آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا در شهر مزار شریف امروز به کار آغاز کرد.
وزارت صحت افغانستان: هرات و بلخ در مصرف بودجه مبارزه با کرونا ناکام بوده‌اند - اسپوتنیک افغانستان
وزارت صحت افغانستان: هرات و بلخ در مصرف بودجه مبارزه با کرونا ناکام بوده‌اند

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، خلیل‌الله حکمتی، رئیس صحت عامه‌ بلخ می‌گوید، که این آزمایشگاه ظرفیت تشخیص سی رویداد ویروس کرونا را در یک روز دارد و تا یک هفتۀ‌ دیگر ظرفیت تشخیص این آزمایشگاه به دوصد رویداد در یک روز افزایش خواهد یافت:- "یک سهولت خوب ایجاد شده‌است، در گذشته‌ها ما مجبور بودیم که آزمایش را با ترانسپورت به کابل انتقال بدهیم که انتقال این خودش یک ریسک بالا بود".

تا حالا در سه ولایت افغانستان – کابل، هرات و ننگرهار – آزمایشگاه‌های تشخیص بیماری کووید نزده فعال بودند و این آزمایشگاه‌ها ظرفیت تشخیص روزانه تا ۶۰۰ رویداد را دارند؛ ۴۰۰ در کابل، ۱۰۰ در هرات و ۱۰۰ در ننگرهار.

تاکنون چهار بیمار مبتلا به کووید نزده در ولایت بلخ شناسایی شده‌اند که از این میان، یک تن آنان جان باخته‌است. به گفتۀ مسئولان وزارت صحت، یک تن دیگر از این بیماران هم صحت‌یاب شده‌است.

مقام‌های محلی در بلخ نیز برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا برنامه‌هایی را به اجرا گذاشته‌اند. مکان‌های عمومی، فروشگاه‌ها و مرکزهای آموزشی در مزارشریف بسته استند.

محمداسحاق رهگذر، والی بلخ با اشاره به این‌که به‌زودی معتادان موادمخدر نیز از شهر گردآوری خواهند شد، گفت:- "در جریان یک هفته یا زودتر از او باید به هر شکلی که می‌شود معتادان مواد مخدر که یکی از چالش‌های بسیار جدی ویروس کرونا است باید این‌ها در جایی که مشخص می‌شود انتقال پیدا کنند".

تاکنون ۲۹۹ رویداد مثبت ویروس کرونا در کشور ثبت شده‌اند و هفت تن هم جان باخته‌اند.

افزایش شمار جان باخته‌گان و نیز افزایش بیماری کووید نزده نگرانی را در میان باشند‌گان بلخ افزایش داده‌است. اما شماری از مردم دربارۀ سفارش‌های وزارت صحت‌عامه در پیوند به انزوای خانه‌گی و گشت‌وگذارها در شهرها بی‌پروایی می‌کنند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала