جنرال امریکایی: توافق صلح قطر بیشتر به سود طالبان است

© AFP 2023 / Giuseppe Cacaceجنرال امریکایی: توفق صلح امریکا با طالبان بیشتر به سود طالبان است
جنرال امریکایی: توفق صلح امریکا با طالبان بیشتر به سود طالبان است - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رییس پیشین سازمان اطلاعاتی امریکا (سیا) در مقاله‌ای در نشریه فارن افرز، توافق دولت امریکا با گروه طالبان را بیشتر به سود طالبان دانسته‌است.

 به گزارش اسپوتنیک، جنرال دیوید پترائوس، رییس پیشین سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سی‌‎آی‌ای) در مقاله‌یی که مشترکأ با وانس سرچُک، تحلیلگر امریکایی نوشته‌است، می‌گوید که توافق‌نامۀ صلح امریکا با طالبان بیشتر به سود طالبان است.

این مقاله با عنوان «آیا امریکا می‌تواند به طالبان اعتماد کند تا از یازده سپتمبر دیگر جلوگیری کند؟» امروز در «فارین افیرس» پخش شد.

در این مقاله، پترائوس امضای توافق‌نامه صلح امریکا را با طالبان به یک قمار تشبیه کرده‌است: «خطرهای برخاسته از این قمار بسیار زیاد اند و نشانه‌‎های نخستین این معامله، ادامۀ حمله‌‎های طالبان و ظهور یک حکومت بی نظم در کابل است. نگران کننده‌ترین مسآله، نبود تناسب اساسی در قلب توافق است به‌گونه‌یی که هرچه واشنگتن تعهدات خود را در قبال این توافق‌نامه عملی کند، به همان پیمانه محدود سازی فعالیت‌های طالبان کمتر می‌شوند.»

دیوید پترائوس، اختلاف‌ها میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله را رقابت تلخ در درون دولت افغانستان می‌داند و هشدار می‌دهد که این رقابت سقوط این دولت را از درون تهدید می‌کند.

همزمان با این، ینس استولنبرگ، دبیرکل ناتو می‌گوید که تا تابستان باید نیروهای ناتو در افغانستان به 12 هزار کاهش یابد: «تا تابستان باید شمارنیروهای مان به 12 هزار درافغانستان کاهش یابد. هیچ تصمیمی برای کاهش بیشتر اتخاذ نشده‌است و تمام مراحل ما مبتنی‌بر شرایط خواهد بود. ناتو تعهد خود را به صلح و ثبات درازمدت در افغانستان حفظ خواهد کرد.»

شماری از سیاسیون در افغانستان نیز اختلاف‌ها میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله را برای آینده کشور بحران آفرین می‌دانند و بر حل بی‌درنگ این اختلاف‌ها تأکید دارند.

اما، با وجود این ناخشنودی‌ها از توافق‌نامۀ صلح امریکا با طالبان، چین از پیشرفت در روند صلح افغانستان خوشبین است.

وانگ یو، سفیر چین در کابل در این باره اظهار داشت: «چین می‌خواهد که زمینه‌ساز، پشتیبان و میانجی به مذاکرات میان افغانان باشد. ما می‌خواهیم یک نقش خوب در صلح و آشتی افغانستان بازی نماییم.»

این همه در حالی است که آغاز گفت‌وگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان هنوز نامعلوم است، اما کارهای برای آغاز رهایی زندانیان دو طرف آغاز شده‌اند.

هرچند برخی از منابع، روز گذشته گفتند که ممکن است صد زندانی طالب با بیست زندانی نیروهای دولتی امروز مبادله شوند، اما اکنون منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که این مبادله زندانیان تا حداقل دو روز به تآخیر افتاده‌است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала