امکان دید ستاره دنباله دار اطلس برای ساکنان زمین

© Fotolia / Tryfonovستاره دنباله دار اطلس در حال درخشان شدن است
ستاره دنباله دار اطلس در حال درخشان شدن است - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
اخترشناس روس می‌گوید، به زودی ساکنان زمین ستاره دنباله دار اطلس یا C/2019 Y4 را که هسته آن حاوی ماده خطرناک سیان است مشاهده خواهند کرد . این ستاره دنباله دار در حال درخشان شدن است و به زودی از نزدیک خورشید رد خواهد شد.

 به گزارش اسپوتنیک، لیودمیلا کوشمان اخترشناس روسیه اظهار کرده که ستاره دنباله‌دار عظیمی به نام "اطلس"(Atlas) که اندازه آن پنج برابر سیاره مشتری و تقریبا نصف خورشید است اواخر ماه آپریل (اوایل ماه ثور) در نزدیک‌ترین فاصله خود با زمین قرار خواهد گرفت و آسمان را روشن‌تر خواهد ساخت و نور آن می‌تواند حتی از سیاره زهره نیز درخشان‌تر باشد.

یک ستاره دنباله دار بیگانه به نظام شمسی ما پراوز نموده است - اسپوتنیک افغانستان
یک ستاره دنباله دار بیگانه به نظام شمسی ما پراوز نموده است

ستاره دنباله‌دار  یک گلوله برفی کیهانی است که از گازهای منجمد، سنگ و گرد و غبار ساخته شده است. ساختار دنباله‌دار شامل سه بخش هسته، گیسو و دم است. حال بنا بر گزارش‌ها یکی از عظیم‌ترین دنباله‌دارها اواخر ماه جاری میلادی آسمان را روشن خواهد کرد. اندازه دقیق این سنگ یخی مشخص نیست. این دنباله‌دار در حال حاضر نزدیک به مدار مریخ است اما با نزدیک شدن به خورشید در حال افزایش سرعت خود است و در ماه آپریل به نزدیک‌ترین فاصله خود تا زمین می‌رسد.

هسته بخش مرکزی دنباله دار است و از گرد و غبار و گاز و یخ تشکیل شده است. وقتی که دنباله‌دار نزدیک خورشید می‌شود، یخ‌های موجود در هسته آن تبخیر می‌شود و تبدیل به ابر بزرگی پیرامون دنباله‌دار می‌شود که گیسو نام دارد. نیروی مغناطیسی بسیار قوی است و طناب‌ها، گره‌ها و نوارهایی تولید می‌کند که دم یونی را از دم گرد و غباری جدا می‌کند.

دنباله دار مذکور در 28 دسامبر سال 2019 در صورت فلکی خرس بزرگ کشف شد. خرس بزرگ یا دُب اکبر نام یکی از صورت‌های فلکی است. خرس بزرگ یکی از معروفترین صورت‌های فلکی‌ آسمان است. قطر این دنباله دار 448 هزار مایل است و این در حالی است که قطر خورشید 865 هزار و 370 و قطر سیاره مشتری 86 هزار و 881 مایل و قطر زمین 7 هزار و 917 مایل است. این دنباله دار خطری برای زمین ایجاد نمی‌کند زیرا حتی در نزدیکترین نقطه نیز بیش از 72 میلیون مایل از سیاره ما فاصله دارد اما بسیار درخشان خواهد بود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала