وزارت خارجه ایران: با نگرانی تحولات سیاسی افغانستان را دنبال می‌کنیم

© وزارت خارجه ایرانوزارت خارجه ایران: با نگرانی تحولات سیاسی افغانستان را دنبال می‌کنیم
وزارت خارجه ایران: با نگرانی تحولات سیاسی افغانستان را دنبال می‌کنیم - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
وزارت خارجه ایران از رهبران سیاسی افغانستان و کشورهای منطقه دعوت کرد برای حل اختلافات پیش آمده در این کشور تلاش کنند.
وزیر خارجه ایران: امریکا پس از ۱۹ سال تحقیر در افغانستان تسلیم شد - اسپوتنیک افغانستان
وزیر خارجه ایران: امریکا پس از ۱۹ سال تحقیر در افغانستان تسلیم شد

به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات جاری در افغانستان بیانیه‌ای به شرح زیر صادر کرد.

جمهوری اسلامی ایران با نگرانی تحولات سیاسی و امنیتی افغانستان را از نزدیک دنبال می‌کند و در مورد تبعات غیر قابل پیش بینی اختلافات پیش آمده در مورد نتایج انتخابات ریاست جمهوری آن کشور بر ثبات داخلی و آثار منطقه‌ای آن احساس خطر می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران وضعیت پیش آمده را ناشی از بی توجهی دولت امریکا به مشکلات موجود در برگزاری انتخابات‌ها در افغانستان و غفلت از درس‌های گرفته شده از آنها خصوصا انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴  آن کشور می‌داند. 

اولویت دادن به نیازهای تبلیغاتی رئیس جمهور امریکا در انتخابات ماه نوامبر آینده و شتابزدگی غیر مسئولانه آن کشور برای پیشبرد گفتگو ها بدون نظرداشت منافع و امنیت منطقه موجب بی توجهی به مسائل داخلی شد که شکل گیری وضع موجود از آثار آن بی توجهی است.

پس از بروز اختلافات جاری بین جناب آقای دکتر غنی و جناب آقای دکتر عبدالله متاسفانه همچنان شاهد ادامه سیاست‌های یکجانبه دولت امریکا و قربانی کردن مصالح ملی مردم افغانستان برای تامین اهداف تبلیغاتی رئیس جمهور آن کشور بوده‌ایم که نتیجه آن پیش بردن افغانستان در مسیر تعمیق بحران و افزایش تنش‌های سیاسی در آن کشور است. 

اکنون جمهوری اسلامی ایران در راستای مصالح عمومی مردم افغانستان و به منظور حفظ صلح و ثبات در آن کشور که آثار عمیق منطقه‌ای دارد، رهبران سیاسی افغانستان و همچنین کشورهای منطقه را دعوت می‌کند تمام ظرفیت‌های خود را برای یافتن راه برون رفت از اختلافات پیش آمده بین دو رهبر در ارتباط با نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری در آن کشور به کار گیرند. 

جمهوری اسلامی ایران امیدوار است با ایجاد دولتی فراگیر با مشارکت همه جناح‌ها و گروه‌های سیاسی افغانستان هر چه زودتر زمینه آغاز گفتگوهای میان افغانستانی با مشارکت همه ای گروه‌های سیاسی آن کشور به شمول طالبان فراهم شود. 

جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد همچون گذشته، در تلاش‌های منطقه‌ای که با هدف حل مشکلات در افغانستان صورت می‌گیرد حضوری فعالانه داشته و ظرفیت‌های خود را برای تامین صلح و ثبات در افغانستان و منطقه به کار گیرد.

یادآوری می کنیم، که سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران ۲۱ ماه حوت در نشستی خبری در پاسخ به پرسشی درباره برگزاری تحلیف همزمان دو رئیس جمهور در افغانستان گفت: از مدت‌ها پیش همه ای تلاش خود را در سطوح مختلف برای همگرایی و همدلی مردم افغانستان، گروه‌ها و شخصیت‌ها در این کشور انجام دادیم و به طرفین متذکر شدیم که تنها راه رونق و رفاه و ثبات و امنیت در افغانستان تشکیل یک دولت فراگیر و وحدت شخصیت‌ها، گروه‌ها، احزاب و مسئولان است.

این دیپلمات ارشد ایران عنوان کرد: به تلاش‌های خود ادامه می‌دهیم و امیدواریم به نتیجه برسد و ثبات سیاسی به افغانستان برگردد و از این مرحله عبور کنند. ایران همه توان خود را به کار خواهد گرفت تا این اتفاق در کشور دوست و برادر ما جمهوری اسلامی افغانستان رخ دهد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала