پخش مستقیم بزرگداشت از بیست و پنجمین سالیاد شهادت عبدالعلی مزاری در مسکو

© K. Bezhanپخش مستقیم بزرگداشت از بیست و پنجمین سالیاد شهادت عبدالعلی مزاری در مسکو
پخش مستقیم بزرگداشت از بیست و پنجمین سالیاد شهادت عبدالعلی مزاری در مسکو  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
آیین بزرگداشت از بیست و پنجمین سالیاد شهادت عبدالعلی مزاری؛ رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی افغانستان در مسکو پایتخت روسیه در حال برگزاری است.

به گزارش اسپوتنیک، در این مراسم، مهمانانی از روسیه، ایران، آذربایجان،  مقامات سفارت افغانستان در مسکو، نمایندگان انجمن ها، اتحادیه ها، فرهنگیان، دانشجویان، بازرگانان، و شماری از افغانستانی های مقیم روسیه حضور دارند.

شهید وحدت ملی

حکومت افغانستان در سال 1394 رسما لقب «شهید وحدت ملی» را به عبدالعلی مزاری رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی داد. دولت گفته بود که براساس تقاضای مردم و پیشنهاد شخصیت‌ های ملی کشور و به منظور ارج‌ گذاری به خدمات ارزشمند استاد شهید عبدالعلی مزاری در راستای تحقق اهداف جهاد و مقاومت مردم افغانستان، دفاع از ارزش‌های اسلامی، تحکیم وحدت ملی و حاکمیت ملی و تامین عدالت اجتماعی این لقب را به او اعطا کرده است.

شهید وحدت ملی کی بود؟

شهید عبدالعلی مزاری متولد 5 جوزا 1326 در منطقه چهارکنت ولایت بلخ، در کودکی ضمن درس کار می کرد. سپس او در مدرسه دینی "چهارمحله" درس خواند و طلبه ای برجسته شد. این روحانی در 1347 به وظیفه دوساله سربازی به شهر گردیز رفت و در همان جا مقدمات فقه حنفی را از مولوی فراهی همکارش آموخت.  او در سال 1350 برای ادامه تحصیلات به ایران و عراق رفت.

عبدالعلی مزاری در سال 1357 به کشور بازگشت و مبارزات سیاسی خود را آغاز کرد.

تشکیل حزب وحدت اسلامی در 25 سرطان  1368 و قرار گرفتن مزاری در رهبری آن، او را در موقعیت متفاوتی قرار داد. این موقعیت به او فرصت داد که آرامش و همبستگی را در هزاره‌جات باز آورد. او از نوعی راهبرد ملی‌گرایی در بین هزاره‌ها حمایت کرد که جوانان و افراد سرخورده از تفرقه خونین سال‌های 68-1358 را راضی می‌کرد.

پیشینه ای بزرگداشت از سالیاد شهدا در مسکو

افغانستانی های مقیم روسیه در 16 سال اخیر، هر سال با تشکیل یک ستاد مردمی اقدام به برپایی مراسم بزرگداشت از شهدا می کنند. بزرگداشت از سالروز شهادت عبدالعلی مزاری، شهید احمد شاه مسعود، و داکتر نجیب الله از جمله این  مراسم های بزرگداشت هستند.

بیشتر این مراسم ها در مسکو پایتخت روسیه برگزار می شوند، اما با آن هم افغانستانی های مقیم دیگر شهرهای روسیه برای حضور در این مراسم ها به مسکو سفر می کنند.

افغانستانی های مقیم روسیه بدون درنظر داشت مسائل قومی، زبانی و نژادی در هر یک از مراسم های بزرگداشت از شهدا شرکت می کنند و به بیان آنچه باور دارند می پردازند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала