واکنش رئیس‌جمهور اسد به درگیری‌ با ترکیه در ادلب

© AFP 2023 / Sanaواکنش رئیس‌جمهور اسد به درگیری‌ با ترکیه در ادلب
واکنش رئیس‌جمهور اسد به درگیری‌ با ترکیه در ادلب - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رئیس‌جمهور سوریه می‌گوید که هیچ گونه اقدام خصمانه‌ای علیه ترکیه انجام نداده است.

به گزارش اسپوتنیک، بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه در مصاحبۀ که با کانل روسیه 24 داشت گفت که سوریه هیچ گونه اقدام خصمانه‌ای علیه ترکیه انجام نداده است.

وی گفت: «چه اقدام خصمانه‌ای چه بزرگ و چه کوچک، سوریه علیه ترکیه مرتکب شده است؟ این هچ گونه اقدام خصمانه‌ای وجود ندارد. ازدواج‌ها و بین مردم سوریه و ترکیه صورت گرفته است و بین مردم ما فامیل تشکیل شده است و منافع مشترک اساسی دارند و روابط حسنه تاریخی و فرهنگی میان آنها وجود دارد. بنابراین منطقی نیست که اختلافاتی داشته باشیم».

تلاش ناکام تروریست‌ها برای حمله شیمیایی در ادلب - اسپوتنیک افغانستان
تلاش ناکام تروریست‌ها برای حمله شیمیایی در ادلب

آقای اسد همچنان ترک ها را ملت برادر خواند و گفت که هنوز مشخص نیست که چرا آنها باید در یک کشور خارجی بمیرند.

اوضاع در ادلب از تاریخ 27 فبروری، پس از آنکه  گروه تروریستی «هیئت تحریر الشام» (سازمان تروریستی ممنوعه در روسیه) پیشروی بزرگ مقیاس به سوی مواضع نیروهای دولتی سوریه را آغاز کرد به وخامت گرائید. ارتش سوریه آتشباری متقابل را آغاز کرد. مطابق با اطلاعات وزارت دفاع روسیه، نظامیان ترکیه نیز آسیب دیدند که  در آن زمان نمی بایست در آنجا قرار داشته باشند.

در نتیجه 36 نظامی ترکیه کشته شدند. بلافاصله پس از دریافت خبر مربوطه،  نظامیان روسیه آتش بس کامل اعلام کردند و تخلیه امن نظامیان کشته‌شده و مجروحان به ترکیه  انجام شد. از نیروی هوایی روسیه در آن نبرد استفاده نشده بود.

ترکیه تهدید کرده که حمله به نیروهای خود را تلافی خواهد کرد و عملیات نظامی را با ادعای عقب راندن ارتش سوریه به مواضعی که در توافقنامه 2018 سوچی امضا شد، آغاز کردند.

در سپتمبر سال 2018، مسکو و انقره در سوچی توافق نامه ای برای ایجاد منطقه کاهش تنش در ادلب که در آن بیش از ده گروه  مختلف وجود دارد ، امضا کردند. بزرگترین آنها اتحادیه گروه های طرفدار ترکیه «جبهه آزادی بخش ملی» و «جبهه النصره» هستند که در کل حدود 30 هزار شبه نظامی در آنها عضویت دارند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала