اسماعیل خان: خارجی‌ها به زودی از افغانستان بیرون می شوند

© Sputnik / POYA / اسماعیل خان: خارجی‌ها به زودی از افغانستان بیرون می شوند
اسماعیل خان: خارجی‌ها به زودی از افغانستان بیرون می شوند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
یکی از سران جهادی در غرب افغانستان از گروه طالبان خواست تا از ادامه ای جنگ و خون ریزی در کشور دست بردارند.

 اسماعیل خان: راه سردار سلیمانی ادامه می‌یابد - اسپوتنیک افغانستان
اسماعیل خان: راه سردار سلیمانی ادامه می‌یابد

به گزارش اسپوتنیک به نقل از اطلاعات روز، هم‌زمان با گرامی‌داشت از سی‌ویکمین سال‌روز بیرون شدن نیروهای شوری پیشین از افغانستان، محمد اسماعیل خان از رهبران جهادی افغانستان می‌گوید، که نیروهای خارجی به‌زودی افغانستان را ترک خواهند کرد.
اسماعیل خان که امروز (شنبه، ۲۶ دلو) در یک گردهمایی در شهر هرات صحبت می‌کرد، همچنان گفت: امریکا باید هنگام امضای توافق‌نامه‌ی صلح با طالبان، صادق باشد.

او افزود، که پس از توافق صلح با طالبان، نیاز است تا حکومت موقت تشکیل شود و پس از آن براساس انتخابات شفاف، رییس‌جمهوری آینده تعیین شود.

اسماعیل خان یک‌بار دیگر از گروه طالبان خواست تا از ادامه‌ی جنگ و خون‌ریزی در کشور دست بردارند. به گفته‌ی او، چهل‌ویک سال جنگ در کشور هیچ نتیجه‌ی جز ویرانی در پی نداشته است.

او سران حکومت وحدت ملی را دست‌نشانده‌ی امریکا خطاب کرد و افزود، که رییس‌جمهور آینده باید براساس آرای پاک مردم انتخاب شود.

او در حالی سران حکومت کنونی افغانستان را دست نشانده امریکا خطاب کرده است، که خودش چندین سال به عنوان وزیر والی هرات و وزیر انرژی و آب در دولت های پیشین افغانستان در زمان حضور امریکا در این کشور کار کرده است.

در همین حال، شماری از عالمان دین نیز که در این گردهمایی شرکت داشتند، بر استقلالیت افغانستان و بیرون شدن نیروهای خارجی از کشور تأکید کردند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود، که وزیران خارجه و دفاع امریکا در دیداری با رییس‌جمهور اشرف غنی در حاشیه‌ی کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان، بر احتمال نهایی‌شدن توافق امریکا و طالبان در هفته‌های آینده خبر داده است.

یک مقام ارشد امریکایی نیز به رسانه‌ها گفته است که امریکا و طالبان روی طرح کاهش خشونت یک هفته‌ای به توافق رسیده‌اند. توافقی که راه را برای امضای موافقت‌نامه صلح و بیرون شدن نیروهای امریکایی از افغانستان باز می‌کند. به گفته‌ی او، قرار است این طرح در تاریخ ۲۲ ماه روان میلادی به اجرا گذاشته شود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала