دیده‌بان حقوق‌بشر: حکومت افغانستان در بررسی پرونده‌های آزارجنسی ناکام بوده است

© Fotolia / Hikdaigaku86 دیده‌بان حقوق‌بشر: حکومت در بررسی پرونده‌های آزارجنسی ناکام بوده است
 دیده‌بان حقوق‌بشر: حکومت در بررسی پرونده‌های آزارجنسی ناکام بوده است     - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
دیده‌بان جهانی حقوق‌بشر در اعلامیه‌ای، حکومت افغانستان را به عدم رسیده‌گی به دو پروندۀ اخیر آزار و اذیت جنسی کودکان در ولایت لوگر و اذیت و آزار جنسی دختران فتبال‌باز، متهم نمود.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از رسانه های خبر کابل، دیده‌بان جهانی حقوق‌بشر در اعلامیه‌یی، می‌گوید که حکومت افغانستان در رسیده‌گی به دو پروندۀ اخیر آزار و اذیت جنسی کودکان در ولایت لوگر و اذیت و آزار جنسی دختران فتبال‌باز، ناکام بوده‌است.

این نهاد جهانی، می‌گوید که فعالان جامعۀ مدنی که اذیت و آزار جنسی کودکان را در ولایت لوگر همه‌گانی ساختند با تهدیدهایی روبه‌رو شده‌اند.

پیتریشیا گاسمن، مسؤول بخش آسیایی دیده‌بان جهانی حقوق‌بشر در این باره می‌گوید: «پیگرد قانونی خشونت جنسی از دیرزمانی در افغانستان دشوار بوده‌است؛ اما مشکل زمانی بیشتر می‌شود که عاملان، افراد زورمند باشند.»

 کرام الدین کریم   - اسپوتنیک افغانستان
کرام‌الدین کریم چرا تا هنوز بازداشت نشده‌ است؟

او می‌افزاید: «این دو پرونده، یعنی پروندۀ کودکان مکتب‌ها در ولایت لوگر و دختران فتبال‌باز در فدراسیون فتبال افغانستان، برای حکومت افغانستان یک آزمایش است تا نشان دهد که در پایان دادن به معافیت آزار و اذیت جنسی حکومت افغانستان جدی است.»

این در حالی است که در حدود یک سال و دو ماه از مطرح شدن اتهام‌های بهره‌گیری جنسی شماری از دختران فتبال‌باز از سوی کرام‌الدین کریم، رییس پیشین فدراسیون فتبال افغانستان و شماری دیگری از اعضای پیشین این فدراسیون، سپری می‌‎شود اما تاکنون این پرونده نهایی نشده‌است.

شماری از فعالان حقوق‌بشر می‌گویند که حکومت با پرونده‌ها، سیاسی برخورد می‌کند.

در گزارش دیده‌بان جهانی حقوق‌بشر هم‌چنان آمده‌است که مقام‌های محلی ولایت لوگر خواهان پایان بررسی‌ها دربارۀ اتهام‌‎های بهره‌گیری جنسی از کودکان در این ولایت استند و نیز فعالان جامعۀ مدنی که از بهره‌گیری‌های جنسی اطلاع رسانی کرده بودند، به تهدید روبه‌رو استند.

در این میان، جمشید رسولی، سخن‌گوی سارنوالی گزارش دیده‌بان حقوق‌بشر را نادرست می‌خواند و می‌گوید که در هر دو پرونده پیشرفت‌هایی انجام شده‌اند: «لوی سارنوالی افغانستان به تمامی قضایا در روشنی به قوانین و با رعایت موازین حقوق‌بشر رسیده‌گی کرده‌است.»

دیده‌بان جهانی حقوق‌بشر، از حکومت افغانستان می‌خواهد که برای تأمین عدالت، پشتیبانی از قربانیان و کسانی که از رویدادهای آزار و اذیت جنسی کودکان و نیز دختران فتبال‌باز اطلاع رسانی کرده‌اند، اقدام‌های زودهنگام را انجام دهد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала