ویروس کرونا عامل کاهش تقاضای نفت

© AP Photo / Hasan Jamali ویروس کرونا عامل کاهش تقاضای نفت
 ویروس کرونا عامل کاهش تقاضای نفت - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
اوپک در گزارش ماهانه خود پیش‌بینی رشد تقاضا برای نفت را به دلیل شیوع ویروس کرونا که به مصرف سوخت در چین ضربه زده است، بازبینی کرد و کاهش داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، در جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، پیش‌بینی رشد تقاضا برای نفت در سه ماهه اول امسال به میزان 440 هزار بشکه در روز یا معادل یک سوم کاهش داده شد.

 کشورهای اوپک پلاس در مورد کاهش بیشتر تولید نفت به توافق رسیدند - اسپوتنیک افغانستان
کشورهای اوپک پلاس در مورد کاهش بیشتر تولید نفت به توافق رسیدند

قیمت نفت هفته جاری تحت تاثیر تداوم شیوع اپیدمی کرونا که کسب و کارها را فلج و میلیونها شهروند چینی را در خانه‌هایشان محبوس نگه داشته است، به پایین‌ترین رکورد خود در یک سال اخیر سقوط کرد.

افت قیمت نفت باعث شده است عربستان سعودی که بزرگترین عضو اوپک است، هم پیمانان و متحدانش را برای برگزاری نشست اضطراری و بررسی دور جدیدی از کاهش تولید تحت فشار قرار دهد، اما این پیشنهاد تاکنون با مقاومت روسیه روبه‌رو شده که مهمترین متحد اوپک به شمار می‌رود و می‌تواند در برابر قیمت‌های پایین تاب بیاورد.

طبق گزارش واحد تحقیقات اوپک در وین، اوپک در جنوری 28.86 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد و اگر این نرخ تولید را حفظ کند، در سه ماهه دوم امسال که میزان مصرف بر اساس شرایط فصلی کاهش پیدا می‌کند، با 570 هزار بشکه در روز مازاد عرضه در بازار روبه‌رو می‌شود.

اوپک اثرات این اپیدمی را به ابتدای سال محدود نداشته و برآورد خود از رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال 2020 را به میزان 230 هزار بشکه در روز نسبت به پیش‌بینی قبلی کاهش داد و 990 هزار بشکه در روز اعلام کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، جدیدترین دورنمای اوپک از بازار نفت ممکن است تولیدکنندگان را تشویق کند اقدامات جدی‌تری را پیگیری کنند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала