ایران بدون اجازه پیکرهای جان‌باخته گان افغانستان را کالبدشکافی می کند

© Fotolia / Santypanایران بدون اجازه جان‌باخته گان افغانستان را کالبدشکافی می کند
ایران بدون اجازه جان‌باخته گان افغانستان را کالبدشکافی می کند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
محافظین سردخانه هرات با تائید این خبر می گویند که در هفته پنج تا پیکر جان باخته گان افغانستان از ایران به این سردخانه می رسند که اعضای بدن آنها کشیده شده اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، بسته گان یک جوان که در ایران جان باخته است می گویند که پیش از انتقال پیکر او به افغانستان، تمامی اعضای داخلی بدن این جوان از سوی داکتران ایرانی بیرون کشیده شده است.

آنان تاکید دارند که داکتران ایرانی بی اجازه خانواده این جوان، اعضای بدون را کشیده اند، کاری که گفته می شود بی رحمانه و دور از انسانیت است.

پیکر یک قربانی افغان در سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران، به هرات رسید - اسپوتنیک افغانستان
پیکر یک قربانی افغان در سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران، به هرات رسید

وحید 23 ساله که برای کار به ایران رفته بود، چندی پیش به دلیل سکته مغزی در یک شفاخانه در ایران جان باخت.

عبدالله، کاکای وحیدالله در این باره می گوید: " بدبختی ما مردم افغانستان این است که ما رهبر نداریم، مملکت ما بی‌سرنوشت است؛ به هرجا می‌رویم، به دریاها غرق می‌شویم، به خارج می‌رویم کشته می‌شویم.... جوانان ما اگر ایران می‌رود و اگر در حادثه‌یی در آن‌جا جان می‌بازد تمام اعضای بدنش – قلب، گرده، مغز سر، چشمان – کشیده می شود".

محافظین سردخانه هرات نیز تائید می کنند که در هفته پنج تا پیکر جان باخته گان افغانستان از ایران به این سردخانه می رسند که اعضای بدن آنها کشیده شده اند.

حبیب الله، محافظ سردخانۀ هرات گفت: "هرشب یکدانه، دودانه – هفتۀ چهار دانه، پنج دانه می‌آید که مغز سرشان برداشته شده‌اند و با شکم خالی".

مهاجران افغانستان؛ قربانیان ناخواستۀ تنش میان امریکا و ایران - اسپوتنیک افغانستان
مهاجران افغانستان؛ قربانیان ناخواستۀ تنش میان امریکا و ایران + ویدیو

قنسولگری ایران در این باره اظهار بی خبری می کند و حاضر نیست در این مورد گفتگو کند؛ اما داکتران شفاخانه حوزه‌یی هرات می گویند که از دیدگاه اخلاق طبابت، کالبد شکافی فرد جان باخته بی اجازه نزدیکانش جرم پنداشته می شود.

محمد عارف جلالی، سرطبیب شفاخانۀ حوزه‌یی هرات بیان داشت: "در صورتی که اقارب متوفی موافقه نداشته باشد، اصولأ، اخلاقأ و از نظر قانون طب عدلی ایجاب بازکردن و کالبد شکافی را نمی‌کند".

فقر و بیکاری دو انگیزه‌یی استند که سالانه جوانان بسیاری را راهی کشورهای همسایه می کنند، آمارها نشان می دهد که بیش از یک و نیم میلیون شهروندان افغانستان در ایران مهاجر استند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала