ملابرادر: تا زمانی امریکا از افغانستان بیرون نشود جنگ ادامه دارد

© Sputnik / PM / ملابرادر: تا زمانی امریکا از افغانستان بیرون نشود جنگ ادامه دارد
ملابرادر: تا زمانی امریکا از افغانستان بیرون نشود جنگ ادامه دارد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
ملا عبدالغنی برادر، رهبر هیئت مذاکره کنندۀ طالبان با امریکا و از بنیادگذاران گروۀ طالبان می‌گوید که جنگ در افغانستان «زمانی ختم می‌شود که ایالات متحده از افغانستان بیرون شود».

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، ملا برادر، در گفتگو با رسانۀ «فرونت لاین»، گفته‌است که ایالات متحده با آمدن در افغانستان، اشتباه کرده‌است: «امریکا با آمدن و آغاز کردن جنگ در افغانستان، اشتباه بزرگی را مرتکب شد. بخاطریکه هدف اصلی آن‌ها، یک نفر بود – اسامه بن لادن – و او حالا نیست. ما حالا موظف هستیم که از کشور ما با دادن جان خود دفاع کنیم».

محمد سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر - اسپوتنیک افغانستان
شاهین: گفت‌وگوهای طالبان و آمریکا در مورد توافق مشترک مجددا آغاز شد

این عضو گروۀ طالبان، امریکا را متهم کرده‌است با آمدنش به افغانستان باعث بی ثباتی در افغانستان شد: «این امریکا بود که رنج را به افغانستان آورد.... می‌شد این تراژیدی خلق نشود و جان‌های بی شماری نیز از دست نرود».

او در پاسخ به این ‌که اگر امریکا از افغانستان برود، طالبان* خواهد توانست به مشکلات دیگر رسیده‌گی کنند؛ آیا داعش را شکست داده خواهند توانست؟ و آیا با حکومت افغانستان توافق خواهند کرد؟ گفته‌است: «اگر امریکا [در افغانستان] نباشد، مطمینأ ما به یک توافق در میان خود خواهیم رسید؛ چون آن‌ها [حکومت افغانستان] افغان استند و ما هم افغان استیم».

اما، پاسخ ملابرادر دربارۀ زنان مبهم است. او می‌گوید زنان می‌توانند به حقوق شان دسترسی داشته باشند؛ اما تنها بربنیاد تفسیری که این گروه از شریعت اسلام می‌کند: «در این باره نزد طالبان هیچ تفاوت [نظر] نیامده‌است. ما تمام حقوقی را که خداوند برای زنان داده‌است، قبول داریم ... در روشنی قانون اسلامی؛ اگر آن‌ها [زنان] می‌خواهند زنده‌گی کنند و کار کنند، مطمینأ که ما اجازه می‌دهیم».

این در حالی است که به گفتۀ ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان، طالبان و ایالات متحده، در حال رأی‌زنی دربارۀ تفاهم روی «کاهش خشونت» و یا «برقرای آتش‌بس» در افغانستان استند.

اما ریاست‌جمهوری افغانستان، تأکید می‌کند که اگر طالبان به آتش‌بس تن ندهند، تلاش‌های صلح بی نتیجه خواهند ماند.

*گروه ممنوع در روسیه

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала