احتمال دارد زمان بررسی شکایت‌ها تمدید شود

© Sputnik / Firooz Mashoofاحتمال دارد زمان بررسی شکایت‌ها تمدید شود
احتمال دارد زمان بررسی شکایت‌ها تمدید شود - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
کمیسون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی، می‌گوید که روند دسته‌بندی شکایت‌ها در 13 ولایت آغاز شده و این روند در 21 ولایت دیگر قراراست در روزهای آینده آغاز شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، روند بررسی 16500 شکایتی که از سوی دسته‌های انتخاباتی ثبت شده‌اند، دو روز پیش آغاز شد.

کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌ها پانزده روز وقت دارد که به این شکایت‌ها رسیده‌گی کند، اما اکنون قاسم الیاسی، دبیر این نهاد می‌گوید که بدلیل میزان بلند شکایت‌ها، احتمال دارد که زمان بررسی این شکایت‌ها  تمدید شود.

مرکز جمع آوری اطلاعات کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
آیا ثبت بیش از 16 هزار شکایت انتخابات را به دور دوم می‌برد؟

آقای الیاسی در این باره بیان داشت: «در ولایت‌هایی که کمترین میزان شکایت بوده‌است؛ مثلأ از باب نمونه بامیان، 20 شکایت داشته‌است. طبعیتأ شاید در پنج روز تمام شود، ولی در ولایت‌های مثل کابل که دوهزار و 300 شکایت است، فکر کنم پانزده روز، روز کافی برای بررسی این شکایت‌ها نخواهد بود».

یوسف رشید، رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان نیز بیان  داشت: «اگر سطح اعتراضات بلند برود - که استیناف طلب شود، در آن صورت باز کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌ها نمی‌تواند در پانزده روز به این مسایل رسیده‌گی کند».

در این میان، شماری از اعضای مجلس، می‌گویند که چگونگی رسیده‌گی به این شکایت‌ها برای تأمین شفافیت و عدالت انتخاباتی مهم است و باید این روند به‌گونۀ شفاف به پیش برود.

 سید احمد سیلاب، عضو مجلس نماینده‌گان بیان داشت: «اجازه داده نشود که کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌ها تهدید شود و این کمیسیون گروگان گرفته شود که این روند باز به جنجال برود».
انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان به تاریخ شش میزان برگزار شد. هفتۀ پیش کمیسیون مستقل انتخابات، پس از چند بار تأخیر، نتایج نخستین این انتخابات را اعلام کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала