استقبال آمریکا از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات افغانستان

© AP Photo / Luis M. Alvarezوزارت خارجه امریکا
وزارت خارجه امریکا - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
وزارت امور خارجه آمریکا ضمن استقبال از نتایج ابتدایی انتخابات، از کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان خواسته که تا درباره شکایت‌ها مسلکی و شفاف قضاوت کند.

به گزارش اسپوتنیک، الیس ویلز معاون وزارت خارجه ایالات متحده در امور جنوب آسیا و آسیای مرکزی گفته که شکایات انتخاباتی درباره انتخابات افغانستان باید به گونه شفاف بررسی شود.

وی همچنان در تویتر خود نوشته:" آمریکا از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان استقبال می‌کند و از کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان سپاس‌گزار است که در شرایط دشوار این کار را انجام داد".

عبدالله: کمیسیون با «تقلب‌کاران» هم دست شد و جواب قانع کننده به ما ارایه نکرد  - اسپوتنیک افغانستان
عبدالله: کمیسیون با «تقلب‌کاران» هم دست شد و جواب قانع کننده به ما ارایه نکرد

کمیسیون مستقل انتخابات، روز گذشته (یکشنبه اول جدی) پس از سه ماه، نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری کشور را اعلام کرد. بر اساس نتایج ابتدایی، داکتر محمداشرف غنی با کسب 50.64 درصد آرا پیشتاز است و داکتر عبدالله عبدالله نیز 39.52 درصد آرا را به دست آورده است.

پس از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری، داکتر عبدالله اعلام کرد که این نتیجه را نمی‌پذیرد و با قاطعیت از آرای مردم دفاع خواهد کرد.

اما محمداشرف غنی ساعاتی پس از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری گفت که بیش از این هیچ کسی به زور تفنگ بر مردم حکومت نخواهد کرد.."

وی همچنان افزود که "برخی‌ها خواهان حکومت موقت بودند" و به انتخابات باور نداشتند.

محمد اشرف غنی خطاب به دیگر تیم‌های انتخاباتی گفت که قاعده بازی را بر اساس قوانین افغانستان رعایت کرده و "قانونمند" رفتار کنند. او تعهد کرد که تیم وی نیز قانونمند رفتار خواهد کرد.

در همین حال کمیسیون انتخابات اعلام کرده که این نتایج ابتدایی بوده و نامزدان معترض می‌توانند که شکایات شان را در کمیسیون شکایات ثبت کنند. کمیسیون شکایات نیز اعلام کرده که سر از امروز دوشنبه برای مدت سه روز آماده ثبت شکایات در مرکز و ولایات می‌باشد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала