باجگیری حکومت و طالبان از رانندگان

© Sputnikباجگیری حکومت و طالبان از رانندگان
باجگیری حکومت و طالبان از رانندگان  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
باشندگان ولایت های سمنگان و بلخ می گویند، که حکومت و طالبان از رانندگان موترهای باربری باجگیری می کنند.
دستگیری سه تن در پیوند به حادثه دیروز کندهار - اسپوتنیک افغانستان
شاهراه کابل قندهار در اعتراض به اخاذی پولیس از سوی رانندگان موترهای باربری مسدود شد+ ویدیو

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، شماری از باشندگان ولایت‌های سمنگان و بلخ در شمال افغانستان از آن‌چه که باجگیری از سوی طالبان و نیروهای حکومتی از رانندگان در مسیر شاهراه مزار-دره‌صوف می‌گویند، انتقاد می‌کنند.

آن‌ها ادعا دارند، که همه ای پاسگاه‌های امنیتی که در امتداد این شاهراه استند، از رانندگان موترهای باربری پول می‌گیرند. آن‌ها می‌گویند که طالبان نیز از هر موتر باربری چهارهزار افغانی می‌گیرند.

آن‌ها هشدار می‌دهند، که اگر حکومت برای تأمین امنیت رانندگان در این شاهراه بی‌پروایی کنند، شماری جنگ‌افزار بر می‌دارند.

باشندگان این دو ولایت، امروز (جمعه، ۲۹قوس) نشستی را در این باره در شورای ولایتی بلخ برگزار کرده بودند.

رازمحمد رییس شورای ولایتی سمنگان در این نشست گفت:- "در مسیر راه درۀ صوف، تقریبأ چند پوسته است که از دولتی‌ها استند در بازار پایین و هم‌چنان در مسیر شولگر–مزارشریف؛ پوسته‌ها – همه ای شان – از موترها باج می‌گیرند".

محمدامین دره‌صوفی عضو شورای ولایتی بلخ نیز بیان داشت:- "در مسیر راه‌های دره‌صوف الی مزار شریف، باج‌گیری ازطرف طالبان، از طرف پوسته‌های دولت محلی وجود دارد".

شماری از این معترضان فرماندهان پیشین جهادی استند. این معترضان هشدار می‌دهند، که اگر حکومت ازبهر تامین امنیت شاهراه مزار-دره‌صوف برنامه‌های موثری را به اجرا نگذارند، مردم از حکومت فاصله خواهند گرفت.

محمدظاهر وحدت، والی پیشین سرپل اظهار داشت:- "می‌فهمید از یک باشندۀ درۀ‌صوف که اختطاف شده‌است، چقدر پول گرفته شد در شاهراه – دوصدهزار دالر!... طالب شاید بگوید این را نکرده‌است؛ اما درساحۀ تان شده‌است".

عبدالله بیان، باشندۀ ولسوالی دره‌صوف گفت:- "در درۀ‌صوف پایان، سرکوتل غلام علی، یک پوسته است به نام خیزش مردمی؛ دوصد از هر موتر می‌گیرد. کسانی را سلاح دادند که غیر از چور و چپاول دیگر وظیفه ندارند؛ آن‌ها در مقابل طالب جنگ نمی‌کنند، در مقابل مردم جنگ می‌کنند".

رانندگان موترهای باربری نیز که در این نشست دادخواهی شرکت کرده بودند، از ترس این‌که شناسایی نشوند، حاضر نشدند در برابر دوربین حرف بزنند. اما شیرمحمد، یکی از راننده‌گان دل به دریا زده و مشکل ناامنی در شاهراه مزار-درۀ‌صوف را اینگونه فشرده می‌سازد:- "در اوایل، از هر موتر در هر ماه، هفت هزار افغانی می‌گرفتند و اکنون از هربار رفت، چهار هزار می‌گیرند که روزانه تقریبأ سه میلیون افغانی طالبان می‌گیرند".

جاوید مبارز دانشجوی سال سوم دانشکدۀ حقوق دانشگاه بلخ‌است. او که باشندۀ ولسوالی درۀصوف بالای ولایت سمنگان‌است، می‌گوید بیش از سه ماه می‌شود که به علت ناامنی‌ها به ولسوالی دره‌صوف نرفته‌است:- "خیلی مدت می‌شود که در درۀ‌صوف به خانه خود و خانۀ دوستان خود رفته نمی‌توانم؛ چون هراس دارم از این‌که راه ناامن است".

مقام‌های محلی بلخ و جوزجان، ناامنی‌ها در شاهراه مزار-دره‌صوف را می‌پذیرند و از تلاش‌ها برای تأمین امنیت این شاهراه خبر می‌دهند. شاهراهی که بیش از دوسال می‌شود که دستخوش ناامنی‌ها است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала