افغانستان سومین کشور خطرناک برای خبرنگاران

© کسراافغانستان سومین کشور خطرناک برای خبرنگاران
افغانستان سومین کشور خطرناک برای خبرنگاران  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سازمان بین‌المللی گزارشگران بدون مرز، افغانستان را سومین کشور خطرناک برای خبرنگاران معرفی کرده است.
پاسپورت افغانستان و بیرق پاکستان - اسپوتنیک افغانستان
پاکستان: افغانستان خطرناک‌ترین کشور برای خبرنگاران است

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آوا، سازمان بین‌المللی گزارشگران بدون مرز در تازه‌ترین گزار‌ش‌ خود، افغانستان را پس از مکسیکو و سوریه مرگبارترین کشور برای خبرنگاران معرفی کرده است. از آغاز سال 2019 میلادی تاکنون، ده خبرنگار در مکسیکو، ده خبرنگار در سوریه و پنج خبرنگار در افغانستان، چهار خبرنگار در پاکستان و سه خبرنگار در سومالیا جان باخته‌اند.
بر بنیاد این گزارش، افغانستان سومین کشور مرگبار برای خبرنگاران شناخته شده است؛ اما این سازمان گفته که تلفات خبرنگاران افغانستان در این سال نسبت به سال‌‌های گذشته کاهش را نشان می‌دهد. سازمان گزارشگران بدون مرز، علت کاهش تلفات خبرنگاران افغانستان را، استفاده از روش‌های جدید دانسته است.
در بخشی از این گزارش آمده است:- "روزنامه ‌نگاران افغانستان آموزش دید‌ه‌اند تا با کاهش حضور گروهی، کمتر مورد هدف قرار بگیرند. از طرف ‌دیگر، گزارشگران به ‌طور روزافزون با برخورداری از آموزش‌‌های بیشتر در نوع‌ گزارش ‌دهی در مناطق خطر و با تامین وسایل حفاظت امنیت شخصی خطر تلفات را در مناطق جنگی کاهش می ‌دهند."
سازمان گزارشگران بدون مرز همچنان از کاهش حضور و پوشش رسانه‌های بین‌المللی در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته است که بسیاری از خبرنگارانِ خارجی این کشور را ترک کرده‌اند.
در گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز آمده است:- "کاهش حضور رسانه‌ها و گزارش‌دهی از آن جا را می‌توان به‌ وخیم‌‌تر شدن شرایط امنیتی و کاهش علاقه رسانه‌‌های بین‌المللی که تا حدودی بستگی به خروج تدریجی نیروهای خارجی دارد، نسبت داد."
سازمان بین‌المللی گزارشگران بدون مرز همچنان اعلام کرده است که امسال در مجموع چهل و نُه خبرنگار در سراسر جهان جان باخته‌اند و این رقم کاهش 44 درصدی را نسبت به سال گذشته میلادی نشان می‌دهد. به گفتۀ این سازمان در سال روان میلادی 389 روزنامه‌نگار در سراسر جهان بازداشت و هفتاد و پنج خبرنگار دیگر به گروگان گرفته شده‌اند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала