شاهزاده قطری در فراه به دنبال چیست؟

© Sputnik / Valeriy Melnikov /  مراجعه به بانک تصاویر شاهزاده قطری در فراه به دنبال چیست؟
شاهزاده قطری در فراه به دنبال چیست؟ - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
یکی از اعضای خانواده‌ سلطنتی کشور قطر در ولایت غربی فراه سرمایه‌گذاری هنگفتی کرده و چند بار همراه شمار زیادی از افراد خود به این ولایت نیز سفر کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از روزنامه "هشت صبح" کابل، چند سال می‌شود که یکی از اعضای خانواده‌ سلطنتی کشور قطر در ولایت غربی فراه سرمایه‌گذاری هنگفتی کرده و چند بار همراه شمار زیادی از افراد خود به این ولایت نیز سفر کرده است. شیخ‌ علی بن عبدالله، از بازرگان‌های میلیاردر و مشهور قطر است که در تأسیس ده‌ها شرکت و مؤسسه بزرگ مالی سهم داشته است.

از دید برخی فعالان محیط زیست در هرات علت حضور عرب‌ها در ولایت‌های غرب کشور به ویژه فراه، شکار غیرقانونی پرنده‌گان کم‌یاب است. چند سال پیش برخی فعالان محیط زیست در هرات با راه‌اندازی گردهمایی اعتراضی نسبت به شکار غیرقانونی پرنده‌گان کم‌یاب از سوی عرب‌ها اعتراض کردند.

در مقابل قطری‌ها پیش از این در گفت‌وگو با رسانه‌ها تصریح کرده بودند که آن‌ها برای شکار پرنده به فراه نمی‌آیند و فعالیت‌شان به محیط زیست و حیوانات کم‌یاب ضرری ندارد، بلکه آنان در پی حفاظت از حیات ‌وحش و پرنده‌گان کم‌یاب هستند.

قطری‌ها حدود هشتصد هزار دالر را صرف مکانی در اطراف میدان هوایی فراه کردند تا محل نگهداری این پرندگان باشد. به بهانه حفظ و مراقبت از این پرندگان هم چند فرد قطری هر دو ماه یک بار به فراه سفر می‌کنند.

فعالیت ‌قطری‌ها در فراه در چند بخش گوناگون است. برخی فعالان مدنی می‌گویند که قطری‌ها سرمایه‌گذاری زیادی در این ولایت کرده‌اند.

گفته می‌شود یکی ازاین سزمایه گذاران عرب شیخ‌ علی دارد. وی یکی از معروف‌ترین بازرگانان قطر است و نقشی برجسته در فعالیت‌های املاک‌ و مستغلات دارد. او از بنیان‌گذاران و سهام‌داران اصلی چند مؤسسه بزرگ مالی است. شیخ‌ علی، چند سال می‌شود که در فصل سرما به فراه سفر می‌کند.

براساس معلومات ، شیخ علی «مؤسسه خیریه الغرافه» را در سال 1393 به منظور کمک‌رسانی به مردم افغانستان ایجاد کرده و سهم عمده‌ای در قسمت بازسازی کشور بر‌عهده گرفته است.

ساخت 14 بنای عام‌المنفعه شامل مکتب، مسجد، مرکز درمانی، توسعه میدان هوایی فراه، ایجاد پارک طبیعی و مواظبت از حیوانات کم‌یاب به ‌خاطر جلوگیری از انقراض نسل، اعمار لابراتوار بزرگ و مجهز برای تداوی حیوانات و پرنده‌گان، ایجاد فارم زراعتی برای پرورش نهال خرما و طرح اعمار فارم مال‌داری برای پرورش دام و مواشی در ولایت فراه بخشی از فعالیت مؤسسه الغرافه در غرب کشور است.

شیخ‌ علی در فراه، هرات و کابل چند نماینده دارد و خودش سالی یک ‌بار در اواخر فصل خزان و اوایل زمستان برای چند روز به فراه سفر می‌کند.

در حومه بازار مرکزی فراه، قطری‌ها دست به اعمار یک مارکیت نسبتاً کوچک زدند که تعداد دکان‌های آن نمی‌توانست آشفتگی‌های این بازار را سر و سامان دهد. این مارکیت هم قرار بود تا به "مارکیت شاهزاده علی آل ثانی" نام گذاری شود. 

با وجود همه‌ی این‌ها بازهم ابهام‌هایی در فعالیت بازرگان قطری در فراه وجود دارد و برخی فعالان محیط زیست از شکار پرنده‌گان کم‌یاب توسط آنان نگران هستند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала