سندها: سکرتر مشاور بلندپایۀ غنی ماه‌هاست با سند تحصیلی ناقص تنخواه می‌گیرد

© @panjshirmedia - FBسندها: سکرتر مشاور بلندپایۀ غنی ماه‌هاست با سند تحصیلی ناقص تنخواه می‌گیرد
سندها: سکرتر مشاور بلندپایۀ غنی ماه‌هاست با سند تحصیلی ناقص تنخواه می‌گیرد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سرگند، مشاور بلندپایۀ رئیس‌جمهور در امور زیربناها، زنی را به سکرتریت خودش گرفته‌است که سند تحصیلی وی ناقص بوده‌است و ماه‌هاست این بانو، تنخواه می‌گیرد.

به گزارش اسپوتنیک، طلوع‌‌نیوز به سندهایی دست یافته‌است که نشان می‌دهند شادمحمد سرگند، مشاور بلندپایۀ رئیس‌جمهور در امور زیربناها، زنی را به سکرتریت خودش گرفته‌است که سند تحصیلی وی ناقص بوده‌است و نیز ماه‌هاست، این بانو بی حاضر شدن به محل کار اصلی‌اش، تنخواه می‌گیرد.

در یک نامۀ رسمی وزارت امور زنان که به روز دهم ماه حمل سال جاری هجری خورشیدی به ریاست ادارۀ امور ریاست‌‎جمهوری نگاشته شده‌است، آمده‌است که این وزارت تمامی سندهای مربوط به بانو دل افروز را که کارمند پیشین این وزارت بود و سپس به سکرتریت شادمحمد سرگند گماشته شده‌است، به ادارۀ امور فرستاده است.

اما، در نامه‌یی‌که ریاست ادارۀ امور، به روز هژدهم ماه ثور سال جاری، به وزارت امور زنان نگاشته‌است، دیده می‌شود که ادارۀ امور از مشکلات در سند تحصیلی بانو دل‌افروز پرده برداشته‌است.

رئیس جمهور غنی - اسپوتنیک افغانستان
مشاور اقتصادی 40 هزار دالری رئیس جمهور غنی کیست؟

منابعی به طلوع‌نیوز می‌گویند که این بانو، با شناخت پیشینی که از شادمحمد سرگند داشته است، به مقام سکرتری او گماشته شده‌است و در حالی که در حدود ده ماه از دست‌یافتنش به این کرسی می‌گذرد، تاکنون به کارش حاضر نشده‌است و ماهانه تنخواهش را نیز دریافت می‌کند.

خود شادمحمد سرگند هم می‌پذیرد که در سند تحصیلی سکرترش، مشکل وجود داشته‌است و می‌گوید که این بانو در بخشی بیرون از دفترش، برای او کار می‌کند: «غلطی در سن شده بود. باز آن را پسان به من گفتند که اصلاح شده، بخاطر این، من پشت همین موضوع نگشتم. در عین زمان چون در ارگ جای بسیار کم است برای دفتر و در عین وقت ما یک لابراتوار، در پل چرخی یک لابراتوار مواد تعمیرات تیار می‌کنیم، در آن‌جا من بسیار کار می‌کنم، در آن‌جا همین (دل‌افروز) را روان کردیم.»

از سویی هم برخی از منابع در ولایت‌ها، از دوستی شادمحمد سرگند با برخی از مقام‌های محلی، به‌ویژه در ولایت‌های کنر و نورستان، سخن می‌گویند و از این‌که وی بارها به‌بهانه‌های گونه‌گون با چرخبال‌ها به این ولایت‌ها سفر کرده‌است، یاد می‌کنند. عکس‌ها نیز نشان می‌دهند که امسال، در مرکز ولایت نورستان، تفریح‌گاهی نیز به نام سرگند ساخته شده‌است و گشایش این تفریح‌گاه هم از سوی سرگند و والی نورستان انجام شده‌است؛ چیزی که خود این مشاور رئیس‌جمهور، آن را «تقدیر و خوش ساختنش» از سوی مردم نورستان می‌داند.

شادمحمد سرگند، تأکید می‌ورزد که سفرهایش با چرخبال‌ها، ازبهر بررسی پروژه‌های زیربنایی در ولایت‌ها بوده‌اند؛ اما هنگامی که در این باره از وزارت دفاع ملی پرسیدیم که آیا در یک‌سال اخیر، از این وزارت درخواست رسمی‌یی برای دادن چرخبال به سرگند شده‌است یانه، پاسخ این وزارت منفی بود.

شادمحمد سرگند در این باره گفت: «توسط طیاره میرم، صبح میرم، شام پس میایم. یک دفعه در یک ولایت من یک شب را تیر کردم، در کنر؛ بخاطری که یک پُل کلان چپه شده بود و من می‌خواستم که همان پُل را ببینم شخصاً، در عین روز من نمی‌توانستم آن را ببینم».

عبدالغنی مصمم، سخن‌گوی والی کنر نیز افزود: «تاکنون، سه چهاربار سرگند صاحب به این‌جا سفر کرده‌است.»».

در روزهای پیش، طلوع‌نیوز به سندی دست یافت که نشان می‌دهد شادمحمد سرگند، از دوسال بدین سو، هم‌زمان با این که مشاور اشرف غنی بوده است، از سوی دانشگاه اوهایوی امریکا، مسؤول عملی شدن قراردادی در وزارت فواید عامه تعیین شده‌است و از این رهگذر، سالانه هفتاد و پنج هزار دالر تنخواه می‌گیرد. به روز جمعه، در مراسمی در ولسوالی سروبی کابل، همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه، نیز از آنچه که مسؤولیت‌های کنونی شادمحمد سرگند در ایالات متحده امریکا می‌گوید، یاد کرد.

قیومی اظهار داشت: «از جلالت‌مآب سرگندصاحب نهایت امتنان دارم که با وجود مسؤولیت‌های زیادی که در امریکا دارد، با وجود آن، وقت خود را همراه ما کار می‌کند».

پیش از این هم، دربارۀ این‌که مقام‌های دولتی افزون بر کار در حکومت افغانستان، برای شماری از نهادهای خارجی کار کرده‌اند و از این نهادها تنخواه‌های هنگفت گرفته‌اند، گزارش‌هایی پخش شده‌اند. چیزی که با استفاده سوء از صلاحیت‌ها از سوی این مقام‌ها نیز همراه بوده‌است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала