راهپیمایی هواداران دسته انتخاباتی «ثبات و همگرایی» در بلخ

© AFP 2023 / Farshad Usyanراهپیمایی هواداران دسته انتخاباتی «ثبات و همگرایی» در بلخ
راهپیمایی هواداران دسته انتخاباتی «ثبات و همگرایی» در بلخ  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
هواداران دسته انتخابات «ثبات و همگرایی» در ادامه اعتراضات شان امروز در بلخ دست به راهپیمایی زدند.
دیدار عبدالله عبدالله با هوادارانش در بغلان  - اسپوتنیک افغانستان
دیدار عبدالله عبدالله با هوادارانش در بغلان

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، در ادامۀ اعتراض‌های هواداران دستۀ انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی، امروز (شنبه، ۲۳قوس) شماری از هواداران این دسته در ولایت بلخ دست به اعتراض زدند.

در این اعتراض‌ها، محمد محقق، یکی از اعضای برجستۀ تیم ثبات و هم‌گرایی نیز شرکت کرده بود.

محقق در سخنرانی‌اش در میان معترضان باردیگر هشدار داد، که اگر ۳۰۰هزار رأی به گفتۀ او تقلبی که جنجال برانگیز شده‌است، باطل نشود، ثبات و هم‌گرایی نتیجۀ انتخابات را نخواهد پذیرفت.

او افزود:- "حرف تیم ثبات و هم‌گرایی این است.... یا به رأی پاک و عاری از تقلب ما - که در آن ۵۱ درصد برنده استیم - اعتبار داده شود یا هیچ نتیجۀ تقلبی را نمی پذیریم".

بشیراحمد تینج، یکی دیگر از اعضای کلیدی ثبات و هم‌گرایی نیز که در این اعتراض‌ها شرکت کرده بود، تأکید کرد که آرای مردم «خط سرخ» آنان است:- "آرای مردم، ارادۀ مردم، تصمیم مردم خط سرخ ما است و از این خط یک ملی متر عقب نشینی نمی‌کنیم و نمی‌خواهیم که ارادۀ مردم را کسانی منحرف بسازد".

معترضان دیگر نیز خواستار شفافیت در روند انتخابات شدند و بر ابطال آرای مورد منازعه تأکید کردند.

امین، یکی از این معترضان گفت:- "چرا رأی پاک مردم را از رأی ناپاک جدا نمی‌کند و چرا انتخابات را اینقدر به جنجال می‌کشند".

محمدصفا، معترض دیگر نیز افزود:- "امروز فرزندانم کشته شدند، افرادم کشته شدند. در خانه نان نداریم. بیکاری زیاد است".

همزمان با این، عبدالله عبدالله، رییس اجراییۀ حکومت و رهبر دستۀ انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی امروز به ولایت بغلان رفت و با شماری از هوادرانش در این ولایت دیدار کرد.

این همه در حالیست، که شب‌گذشته، عبدالله عبدالله در یک نشست خبری از هوادارانش در هفت ولایت شمال کشور که دفترهای کمیسیون‌ مستقل انتخابات را مسدود کرده‌اند، خواست که به روز یک‌شنبه (۲۴قوس) اجازه دهند این دفترها باز شوند و کمیسیون مستقل انتخابات روند بازشماری آرا را انجام دهد.

این دفترها، از در حدود یک ماه بدینسو بسته‌ استند و هواداران دستۀ انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی اجازه نمی‌دادند تا روند بازشماری در این بخش‌ها، انجام شود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала