اکران نخستین فلم افغانستان در سینماهای ایران

© Photo / S Kاکران نخستین فلم افغانستان در سینماهای ایران
اکران نخستین فلم افغانستان در سینماهای ایران - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
فلم «حوا مریم عایشه» به کارگردانی صحرا کریمی در خانه هنرمندان رونمایی شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر، شب گذشته سه شنبه 19 قوس آیین رونمایی فلم «حوا مریم عایشه» به کارگردانی صحرا کریمی و تهیه کنندگی کتایون شهابی در خانه هنرمندان برگزار شد.

کتایون شهابی تهیه کننده فلم گفت: از همه شما مهمانان محترم تشکر می کنم که برای دیدن این فلم افغانستانی حضور پیدا کردید. همانطور که می دانید سینما یک کار گروهی است و هیچ فردی به تنهایی نمی تواند از عهده آن برآید. از همه گروه و عوامل که برای این فلم زحمت کشیدند، تشکر می کنم.

وی ادامه داد: از سینمای «هنر و تجربه» و آقای صانعی مقدم تشکر می کنم که شرایطی را فراهم کردند تا بتوانیم این فلم را نمایش دهیم.

عرضه فلم «جبهه سرد» به بازار - اسپوتنیک افغانستان
ساخت فلم افغانی «سگ‌ها دیشب نخوابیدند» درایران آغاز شد

شهابی همچنین خاطرنشان کرد: «حوا مریم عایشه» بعد از «هنر و تجربه» در سامانه «وی او دی» فیلیمو اکران خواهد شد زیرا دوست داریم این فلم را همه ببینند.

تهیه کننده «حوا مریم عایشه» ادامه داد: امشب شب سینمای افغانستان است. به نوبه خودم از صحرا کریمی که به تنهایی بار سنگین فلم را در افغانستان به دوش کشید تشکر می کنم.

در ادامه صحرا کریمی کارگردان فلم نیز گفت: از کتایون شهابی تشکر می کنم که با تجربه زیادی که در سینما داشت فلم من را قبول کرد همچنین از محمدرضا دلپاک که مشکلات این کار را پذیرفت و همچنین مستانه مهاجر که تدوین فلم را بر عهده داشت، سپاسگزارم.

وی سپس با لهجه افغانستانی به همه هم وطنانش خوش آمد گفت و افزود: از همزادگاه های عزیزم ایرانی های عزیز تشکر می کنم. من در ایران به دنیا آمدم  و بزرگ شدم. ایران زادگاه من است خوشحالم امشب برای دیدن فلم من حضور پیدا کردید.

کریمی عنوان کرد: «حوا مریم عایشه» ادعایی برای فلم خوب بودن ندارد و یک فلم مینیمال است اما افتخار می کنیم که توانستیم در خاک ناامن افغانستان در میان همه مشکلاتی که در افغانستان وجود دارد یک فلم داستانی بلند بسازیم.

وی بیان کرد: با این فلم در واقع روایت جدیدی را از افغانستان به دنیا معرفی می کنیم. «حوا مریم عایشه» بدون همکاران ایرانی امکان پذیر نبود. آقای آبگون از شما تشکر می کنم که در فضای سخت به افغانستان آمدید، مشکلات را به جان خرید و تا آخر کار با ما بودید.

کریمی در پایان متذکر شد: این فلم زبان مشترک همکاری های بین ایران و افغانستان و یک الگو است. ما 2 کشور همسایه و هم زبان هستیم و از طرفی با هنر فلم و سینما می توانیم اتحاد خود را به دنیایی که در سال های اخیر می خواهد ما و شما را بزند، نشان دهیم. امیدوارم از دیدن فلم لذت ببرید.

در این آیین افرادی همچون علی ربیعی سخنگوی دولت، سید محمد بهشتی پژوهشگر و کارشناس فرهنگی، شفیق شرق رایزن فرهنگی سفارت افغانستان در ایران، مجتبی میرطهماسب، اصغر آبگون، محمدرضا دلپاک، نوید محمودی، جمشید محمودی، لقمان خالدی، محمود رحمانی، صبا ندایی، توکلی، محسن خانجهانی، کاوه معین فر حضور داشتند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала