واکنش ها به کشته شدن امدادگر جاپانی

© @Dr.AbdullahAbdullah -FB واکنش ها به کشته شدن امدادگر جاپانی
 واکنش ها به کشته شدن امدادگر جاپانی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
نخست وزیر جاپان به کشته شدن تستو ناکامورا، امدادگر این کشور و شهروند افتخاری افغانستان واکنش نشان داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، نخست وزیر جاپان در واکنش به کشته شدن تستو ناکامورا، امدادگر این کشور و شهروند افتخاری افغانستان در ولایت ننگرهار، می گوید که مرگ این فرد به این شکل او را شوکه کرده است.

شینزو آبه گفته است که مردم افغانستان از کمک‌های ناکامورا قدردانی کرده بودند و مرگ این فرد به این شکل او را شوکه کرده است.

سفارت امریکا نیز در یک اطلاعیه، حمله بر موتر یک نهاد خیریه‌ جاپانی در ننگرهار را محکوم کرده و آن را غیر قابل توجیه خوانده است.

سفارت امریکا افزوده که در این حمله نه تنها بشردوستان مورد حمله قرار گرفته، بلکه نهادهای کمک رسان به بیماران افغانستان که به آنها خدمت، مراقبت و کمک می‌کنند نیز مورد حمله قرار گرفته اند.

از سویی هم هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است که کشته شدن داکتر تستو ناکامورا، امدادگر جاپانی در جلال آباد را محکوم می کند.

به گفته یوناما، این عمل در مقابل مردی که بیشتر زندگی اش را برای کمک کردن به مردم آسیب پذیر افغانستان اختصاص داده بود، غیر قابل قبول می باشد.

ناکامورا درگذشت / افغانستان دوست ارزشمندی را از دست داد - اسپوتنیک افغانستان
ناکامورا درگذشت / افغانستان دوست ارزشمندی را از دست داد

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور نیز در توییتر اش نگاشته است: “دشمنان مردم افغانستان، نزدیک ترین دوست ما را بی‌‍رحمانه به قتل رساندند. ناکامورا، زندگی خود را وقف هم‌یاری و همکاری با مردم ما کرد. ناکامورا، حکومت را در مدیریت آب‌ها و جنگل‌ها کمک می کرد. دولت وملت افغانستان حمله به او و همکارانش را تقبیح و بزرگترین جنایت در برابر مددرسانان می‌داند.”

از سویی هم نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله می گوید که هدایت جدی داده شده تا حمله بر موتر این کمک رسان جاپانی به صورت جدی بررسی شود.

این در حالی است که صبح امروز موتر حامل داکتر تستو ناکامورا در ولایت ننگرهار مورد تیراندازی افراد ناشناس قرار گرفت که در آن، ۵ تن از همراهان این امدادرسان جاپانی کشته و خود او زخمی شده بود که پس از جراحات سنگین در شفاخانه جان داد.

داکتر تستو ناکامورا از ۱۶ سال به این سو افغانستان را در مدیریت کشاورزی، آب‌ها و جنگل‌ها کمک می کرد. رییس جمهور غنی نیز شهروند افتخاری افغانستان را به او اعطا کرده بود.

کشته شدن او واکنش کابران فضای مجازی افغانستان را نیز در پی داشت.

گفتنی است که تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است. گروه طالبان نیز حمله بر این امدادرسان را رد کرده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала