رد تیراندازی بر معترضان انتخاباتی در کندز

© Sputnikرد تیراندازی بر معترضان انتخاباتی در کندز
رد تیراندازی بر معترضان انتخاباتی در کندز  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
فرمانده پولیس ولایت کندز تیراندازی بر معترضان انتخاباتی در این ولایت را رد کرد.
ابراز نگرانی حامد کرزی در پیوند به شلیک نیروهای امنیتی به معترضان  - اسپوتنیک افغانستان
ابراز نگرانی حامد کرزی در پیوند به شلیک نیروهای امنیتی به معترضان

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، عبدالرشید بشیر فرماندۀ پولیس ولایت کندز می‌گوید، که امروز(یک‌‎شنبه، ۲۶عقرب) گروهی از هواداران شماری از دسته‌های انتخاباتی، در برابر ازسرگیری روند بازشماری آرا در این ولایت دست به اعتراض زدند، اما با نیروهای امنیتی درگیر نشدند.

بشیر می‌افزاید، که اندکی پس از پایان این اعتراض‌ها، هشت گلولۀ هاوان از سمت نامعلومی به‌سوی دفتر کمیسیون مستقل انتخابات در مرکز ولایت کندز شلیک شدند.

به گفتۀ فرماندۀ پولیس کندز، در نتیجۀ فرود آمدن این گلوله‌های هاوان، یک نوجوان چهارده ساله در خانه‌اش در نزدیک دفتر کمیسیون جان باخت و پنج تن دیگر از جمله یک زن زخم برداشته‌اند.

در همین حال، ربانی ربانی، رییس شورای ولایتی کندز نیز این گفته‌های پولیس این ولایت را تأیید می‌کند.

این درحالیست، که عبدالله عبدالله، رییس‌اجراییه و رهبر دستۀ انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی، پس از چاشت امروز در سخنرانی‌اش در کابل گفت، که یکی از ناظران دستۀ انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی در زدوخوردها در اعتراض‌ها جان باخته‌است.

عبدالله عبدالله ادعا کرد، که به نیروهای امنیتی دستور داده‌ شده‌است تا «بر معترضان شلیک» کنند.

این اعتراض‌ها، درپی ازسرگیری روند بازشماری آرای انتخابات ریاست‌جمهوری در شماری از ولایت‌ها ازجمله در ولایت کندز شکل گرفتند.

دستۀ انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی، به روند بازشماری آرا معترض است و ازسرگیری روند بازشماری را غیرقانونی می‌داند.

در همین حال، حامدکرزی رییس‌جمهور پیشین افغانستان، نیز دربارۀ آن‌چه‌که استفادۀ سیاسی از نیروهای امنیتی می‌گوید، واکنش نشان می‌دهد و در این باره ابراز نگرانی می‌کند. در خبرنامه‌یی که از سوی دفتر آقای کرزی نشر شده، آمده‌است «استفاده از نهادهای امنیتی برای اهداف شخصی و یا سیاسی به هیچ صورت به خیر مصالح علیای کشور نبوده و برای مردم افغانستان قابل قبول نمی‌باشد».

اما، صدیق صدیقی سخن‌گوی رییس‌جمهور افغانستان می‌گوید، که تاکنون هیچ شکایتی از مداخلۀ نیروهای امنیتی در کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی ثبت نشده‌است.

آقای صدیقی در تویترش نگاشته‌است:- "شرکای ملی و جهانی، هم‌واره به بی‌طرفی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در پروسۀ انتخابات مهر تأیید گذاشتند... اتهامات بی‌مبنا و بی مورد در حق این نیروهای جنبۀ سیاسی داشته و قابل توجیه نیست".

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала