ترامپ افسران امریکایی محکوم به جنایات جنگی در افغانستان را عفو کرد

© REUTERS / Jonathan Ernstترامپ مجبور شد محل اقامت دائم خود را تغییر دهد
ترامپ مجبور شد محل اقامت دائم خود را تغییر دهد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رئیس جمهور ایالت متحده امریکا سه زندانی متهم به جنایت جنگی را که جرم دو تن از آن‌ها در افغانستان ثابت شده بود، عفو کرد.

به گزارش اسپوتنیک،  کاخ سفید اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا از اختیارات خود برای عفو سه نظامی امریکایی متهم به جنایت جنگی در افغانستان و سوریه استفاده کرد.

«کلینت لورنس» و «متیو گلستاین» دو نظامی امریکایی در افغانستان و «ادوارد گالاگر» عضو دیگر ارتش ایالات متحده در سوریه مشمول عفو ترامپ قرار گرفته‌اند.

لورنس در سال 2012 در افغانستان به نیروهای خود دستور داده بود با سلاح سنگین به سه غیرنظامی افغان شلیک کنند. در اثر این اقدام، دو موتر سایکل سوار کشته و یک تن دیگر مجروح شدند.

این نظامی امریکایی پس از محاکمه مجرم شناخته شده و در حال گذراندن 19 سال حکم زندان خود بود، اما با عفو ترامپ از زندان آزاد شد.

گلستاین دیگر نظامی امریکایی متهم به قتل یک عامل انتحاری طالبان در سال 2010 قرار بود ماه دیگر محاکمه شود، اما این دستور رئیس جمهوری امریکا وی را از ادامه محاکمه رها کرد.

ترامپ قاتل غیرنظامی افغان را قهرمان خواند - اسپوتنیک افغانستان
ترامپ قاتل غیرنظامی افغان را قهرمان خواند

او در سال 2011 به کشتن عامل طالبان اعتراف کرد، اما ارتش امریکا پس از تحقیقات وی را تبرئه و پرونده‌اش را مختومه کرد. با این حال، گلستاین در سال 2016 بار دیگر این موضوع را در مصاحبه‌ای با فاکس‌نیوز پیش کشید که منجر به بازگشایی پرونده وی در محاکم آمریکایی شد.

گالاگر سومین نظامی مورد عفو ترامپ، در مرکز پرونده‌ای جنجالی قرار داشت. او متهم به قتل بود اما در نهایت در یک فقره عکس انداختن با جسد یک جنگجوی داعش گناهکار شناخته شد که در نهایت منجر به خلع درجه وی شد.

با عفو رئیس جمهور امریکا، گالاگر درجه خلع شده خود را باز یافت.

دخالت ترامپ در محاکمه و محکومیت این نظامیان متهم به جنایت جنگی دو هفته پس از آن صورت می‌گیرد که یکی از مجریان شبکه محافظه‌کار و حامی ترامپ «فاکس‌اندفرندز» از وی درخواست عفو برای آن‌ها کرده بود

 کارشناسان مسائل قضائی از اقدام ترامپ در این راستا انتقاد کرده و آن را تضعیف رویه‌های حقوقی توصیف کرده‌اند. با وجود این، آنها اذعان کرده‌اند که ترامپ در کسوت فرمانده کل قوا اختیار صدور چنین عفوی را دارد.

 دخالت ترامپ در محاکمه و محکومیت این نظامیان متهم به جنایت جنگی دو هفته پس از آن صورت می‌گیرد که یکی از مجریان شبکه محافظه‌کار و حامی ترامپ «فاکس‌اندفرندز» از وی درخواست عفو برای آن‌ها کرده بود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала