جنرال آمریکایی: طالبان رابطۀ نیرومندی با شبکۀ القاعده دارند

© AP Photo / Evan Vucci جنرال آمریکایی: طالبان رابطۀ نیرومندی با شبکۀ القاعده دارند
 جنرال آمریکایی: طالبان رابطۀ نیرومندی با شبکۀ القاعده دارند - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
قطع رابطه طالبان با گروه‌های هراس‌افگن از جمله القاعده، یکی از مواردی بود که در گفت‌وگوهای صلح امریکا و طالبان روی آن در اصول توافق شده بود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، دیوید پترائوس، فرماندۀ پیشین نیروهای امریکایی در افغانستان می‌گوید که طالبان روابط نیرومندی با شبکۀ القاعده دارند.

پترائوس در مقالۀ مشترکی که با ونس سرچوک، یک کارشناس امور امنیتی امریکا، نوشته‌است ادعا کرده‌است که طالبان در تلاش اند تا با بیرون شدن تمامی نیروهای امریکایی از افغانستان، حکومت این کشور را سرنگون سازند.

در بخشی از این مقاله در واشنگتن پست نشر شده، آمده‌است: «تعهد طالبان برای استفاده نشدن خاک افغانستان، به معنای قطع رابطه آنان با القاعده وهراس‌افگنان دیگری که از پناهگاۀ امن در پاکستان سود می‌برند، نیست. یک توافق صلحی که این خطر را نادیده بگیرد، معنای چندان نمی‌دهد. طالبان باید به قطع رابطه با گروه‌های هراس‌افگن و همکاری فعال با امریکا برای جنگ با هراس‌افگنان اراده نشان دهند».

قطع رابطه طالبان با گروه‌های هراس‌افگن از جمله القاعده، یکی از مواردی بود که در گفت‌وگوهای صلح امریکا و طالبان روی آن در اصول توافق شده بود.

این همه در حالی است که رییس‌ جمهور غنی چهار روز پیش اعلام کرد که انس حقانی، مالی خان و حفیظ رشید، از اعضای برجستۀ گروۀ حقانی به ‌گونۀ مشروط آزاد خواهند شد.

پیش بینی آغاز جنگ داخلی جدید در افغانستان پیش بینی آغاز جنگ داخلی جدید در افغانستان  - اسپوتنیک افغانستان
پیش بینی آغاز جنگ داخلی جدید در افغانستان

آقای غنی گفت که قرار است این افراد با دو استاد دانشگاۀ امریکایی – افغانستان که در سال ۲۰۱۶از کابل ربوده شدند، مبادله شوند.

اما منابع می‌گویند که این افراد، پس از آن‌که به قطر برده شدند، دوباره به زندان بگرام برگردانده شده‌اند.

با این وجود هم، شماری از شهروندان کابل در واکنش به رهایی این افراد، امروز (جمعه، ۲۴عقرب) دست به اعتراض زدند.

سیلی غفار، عضو حزب همبستگی افغانستان که یکی از این معترضین بود گفت: «با رها کردن انس حقانی، حکومت افغانستان به هزارمین بار، نوکرمنشی و پوشالی بودن خودرا ثابت ساخت».

تصمیم برای رهایی این سه عضو شبکۀ حقانی، واکنش کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان را نیز برانگیخته ‌است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала