امریکا 9 میلیارد دالر برای مبارزه با موادمخدر در افغانستان خرچ کرده است

© AFP 2023 / Noorullah Shirzadaامریکا 9 میلیارد دالر برای مبارزه با موادمخدر در افغانستان خرچ کرده است
امریکا 9 میلیارد دالر برای مبارزه با موادمخدر در افغانستان خرچ کرده است - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
بازرس ویژۀ امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) می‌گوید که ایالات متحدۀ امریکا، در هفده سال گذشته نزدیک به نُه میلیارد دالر را برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان مصرف کرده‌است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، جان سپکو، بازرس ویژۀ امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارشی که به کانگرس امریکا نوشته‌است که با این هم، مواد مخدر ارزش بیشتری نسبت به کالاهای صادراتی این کشور دارد.

 واکنش وزارت دفاع افغانستان به گزارش سیگار در مورد افزایش تلفات نظامیان افغان - اسپوتنیک افغانستان
واکنش وزارت دفاع افغانستان به گزارش سیگار در مورد افزایش تلفات نظامیان افغان

در بخشی از این گزارش آمده‌است: «به گفتۀ دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد، اقتصاد مواد مخدر در افغانستان میان سال‌های 2017 و 2018 میلادی تا دو - سوم کاهش یافته بود؛ اما هنوز هم 6 تا 11 درصد تولید ناخالص ملی را می‌سازد و بیشتر از ارزش صادرات قانونی کشور بوده‌است».

در بخش دیگری از این گزارش، از تولید و استفادۀ رو به رشد تابیلت «ک» در افغانستان نیز نگرانی شده‌است.

جان سپکو در ادامه نوشته‌است که در سال 2018 میلادی، کشت کوکنار در افغانستان از بهر خشک‌سالی‌ها کاهش پیدا کرد بود، نه مبارزۀ حکومت افغانستان با مواد مخدر.

اما، وزارت امور داخله افغانستان این گزارش سیگار را رد می‌کند.

نصرت رحیمی، سخن‌گوی وزارت داخله در این باره گفت: «در یک سال اخیر نسبت به هر سال دیگر در بخش مبارزه با مسکرات و مواد مخدر اقدامات جدی صورت گرفته‌است و بخش‌های عملیاتی ما به دست‌آوردهای بی پیشینه نایل آمده‌اند».

بربنیاد گزارش سیگار، بیشترین کمک را برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان، وزارت دفاع امریکا داشته‌است، اما هنوز هم کوکنار در بخش‌های ناامن افغانستان کشت و تولید می‌شوند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала