عبدالله: طرح صلح غنی فهرستی از آرزو هاست/ هیچ‌کسی آنرا جدی نگرفته

Telegram
عبدالله عبدالله، بار دیگر طرح رئیس جمهور غنی، درباره صلح را غیرواقعی خوانده و آنرا فهرستی از آرزو ها توصیف نموده است.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از آریانا نیوز، عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت، در گفت‌وگوی ویژه با خبرگزاری (فرانس پرس) روز (سه شنبه، 14 عقرب) طرح رئیس جمهور غنی، درباره صلح را غیرواقعی خوانده و از آن انتقاد کرده است.

آقای عبدالله، این طرح را فهرستی از آرزوها دانسته و گفته است که این طرح از سوی هیچ طرفی جدی گرفته نشده است.

رئیس اجرائیه افزوده است: "صادقانه بگویم، هیچ کسی این طرح را به عنوان یک برنامه، جدی نگرفته است. این طرح بیشتر از هر چیزی، فهرستی از آرزوها است. هیچ کسی این طرح را جدی نمی‌گیرد – نه مردم افغانستان و نه هیچ کس دیگر".

طرح برنامه هفت مرحله یی صلح اشرف غنی  - اسپوتنیک افغانستان
طرح برنامه هفت مرحله یی صلح اشرف غنی

با این حال، طرحی که از سوی رئیس‌جمهور غنی، ترتیب شده است، شامل  مذاکره با امریکا و ناتو، مذاکره با طالبان، مذاکره با پاکستان، گفت‌وگو با کشورهای همسایه، منطقه و جهان اسلام، گفت‌وگو با غرب و سازمان‌های بین‌المللی، تقویت نهادها در سطح ملی و رسیدگی به شکایات در طرح ملی است.

از سویی هم، صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، در یک رشته پیام‌های تویتری، در واکنش به گفته‌های آقای عبدالله، گفته است که طرح رئیس‌جمهور غنی، برای رسیدن به صلح، دارای ۷ نقطه واضح و روشن برای رسیدن به این پدیده می‌باشد.

آقای صدیقی، افزوده است که این طرح بر اساس اجماع ملی و کوشش‌های خسته‌گی ناپذیر آقای غنی، در ۵ سال گذشته شکل گرفته است.

پیش از این نیز سخنگوی ریاست جمهوری، انتقاد رئیس اجرائیه از طرح صلح رئیس جمهور را “داوری ضعیف سیاسی” عنوان کرده بود.

با این حال، آنچه که به نظر می‌رسد آقایان عبدالله و غنی در مورد طرح مصالحه با طالبان اتفاق نظر دارند، پیشبرد گفتگوهای صلح با رهبری و مدیریت حکومت افغانستان است.

آقای عبدالله به خبرگزاری فرانسه گفته است که بدون در نظر داشت اینکه چه کسی در انتخابات برنده می‌شود، لازم است حکومت افغانستان در گفتگوهای صلح نقش مرکزی داشته باشد.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала