متوقف شدن کمک‌های نظامی به لبنان از سوی ترامپ

© AFP 2023 / Delil Souleimanمتوقف شدن کمک‌های نظامی به لبنان از سوی ترامپ
متوقف شدن کمک‌های نظامی به لبنان از سوی ترامپ - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
ترامپ دو روز بعد از استعفای «سعد الحریری»، نخست‌وزیر سابق لبنان کمک نظامی ۱۰۵ میلیون دالری به لبنان را متوقف کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از العالم، رویترز گزارش داده است که طبق اطلاعات دو رسانه‌‌ای که نخواستند نامشان افشا شود، خبر داده اند که وزارت خارجه امریکا روز پنجشنبه به کنگره اطلاع داد که دفتر بودیجه کاخ سفید و شورای امنیت ملی تصمیم گرفته اند که کمک‌های نظامی به لبنان را متوقف کنند.
عصر چهارشنبه منابع خبری گزارش دادند رژیم اسرائیل از امریکا و کشورهای غربی خواسته است کمک‌های مالی به دولت لبنان را قطع و آن را به اقدام بیروت علیه حزب‌الله لبنان مشروط کنند.
پایگاه خبری «آکسیوس» با نشر این خبر گفته است که دولت امریکا از سال‌ها پیش روابط نزدیکی با دولت لبنان داشته است.
ارتش امریکا سال گذشته بیش از ۱۰۰ میلیون دالر به لبنان هکاری کرده است که بخش زیادی از این کمک‌ها صرف پشتیبانی نیروهای دفاعی این کشور می‌شود.
در عین حال آکسیوس نوشته است که وزارت خارجه امریکا خواهان ادامه این کمک‌ها شده اند، و از سوی دیگر بعضی از سیاسیون در کاخ سفید با این اقدام هم نظر هستند.

سعد الحریری نخست وزیر لبنان استعفا داد - اسپوتنیک افغانستان
سعد الحریری نخست وزیر لبنان استعفا می‌دهد

رسانه امریکایی به نقل از مقام‌های اسرائیل مدعی شده که درخواست اسرائیل برای قطع این کمک‌ها قبل از آغاز تظاهرات‌ اخیر در لبنان مورد بحث شده است.
رژیم اسرائیل با بیان این ادعا که حزب‌الله لبنان در ارتش این کشور نفوذ کرده گفته که اختصاص کمک‌های مالی از سوی کشورهای غربی، در واقع به تقویت این گروه منجر خواهد شد.
مقام‌های اسرائیلی گفته‌اند وزارت خارجه این کشور چند هفته پیش به سفیران اسرائیل در پایتخت چندین کشور جهان از جمله واشنگتن دستور داده پیام تل‌آویو برای قطع کمک مالی لبنان را به دولت‌های کشورهای مورد نظر انتقال دهند.
رژیم اسرائیلی گفته که کمک‌ها به دولت لبنان باید تا زمانی که حزب‌الله بخشی از دولت لبنان است و این دولت اقدامی برای تعطیل کردن کارخانه‌های موشکی حزب‌الله انجام ندهد، متوقف شوند.
مقام‌های رژیم اسرائیل تأکید کرده‌اند که واشنگتن را به اعمال تحریم‌ها علیه افراد و کمپنی‌های مربوط به حزب‌الله لبنان تحریک کرده‌اند.
دولت امریکا و رژیم اسرایئل بعد از موفقیت‌های حزب‌الله لبنان در مقابله با گروه‌های تروریستی در سوریه تلاش‌ها برای تشدید فشار به حزب‌الله لبنان را افزایش داده‌اند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала