ترامپ از سفر اردوغان به واشنگتن پذیرائی خواهد کرد

© AFP 2023 / Mandel Ngan دونالد ترامپ رئیس جمهور امریكا
دونالد ترامپ رئیس جمهور امریكا  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
ترامپ: من فکر می کنم که این سفر اردوغان به واشنگتن در ماه آینده صورت خواهد گرفت.

به گزارش اسپوتنیک، دونالد ترامپ رئیس جمهور امریكا گفت انتظار دارد كه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طبق برنامه اش در ماه نوامبر به واشنگتن سفر كند.

قبلاً واشنگتن سفر اردوغان را در صورت ادامه عملیات نظامی ترکیه در سوریه زیر سوال قرار داده بود.

سپاسگزاری ترامپ از اردوغان - اسپوتنیک افغانستان
سپاسگزاری ترامپ از اردوغان

قابل یادآوری است که مذاکرات 4 ساعته طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با مایك پنس معاون رئیس جمهور امریكا در انقره انجام صورت گرفت که در نتیجه طرفین توافق كردند كه عملیات ترکیه در سوریه را به مدت 120 ساعت متوقف کنند تا نیروهای دفاع خودی کرُدهای سوریه بتوانند از مرز با ترکیه دور شوند.

وزیر خارجه ترکیه اظهار داشته است: "ما پنج روز استراحت خواهیم کرد. این آتش بس نیست، بلکه یک وقفه است. آتش بس بین دو کشور در حال جنگ برقرار می شود. در اینجا ما به نیروهای دفاع خودی کرُدهای سوریه این فرصت را می دهیم که تا از منطقه امنیتی تا 32 کیلومتری ار سرحد دور شوند. بعد از آن که این منطقه را ترک کنند، ما در مورد قطع کامل این عملیات صحبت خواهیم کرد. ولی مبارزه علیه دولت اسلامی را ادامه خواهیم داد. "

اردوی ترکیه از 9 اکتوبر عملیات عملیات "سرچشمه صلح" را در شمال شرقی سوریه آغاز کرد. رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان شخصاً از آغاز این عملیات خبر داد. به گفته وی ، این کار علیه حزب کارگران کردستان و ستیزه جویان گروه تروریستی "دولت اسلامی" میباشد. به گفته رئیس جمهور، عملیات سرچشمه صلح تهدید تروریستی علیه ترکیه را خنثی می نماید و یک منطقه امنیتی را ایجاد می کند که پناهجویان سوریائی در آن بازگردند. این عملیات همچنین با هدف محافظت از تمامیت ارضی سوریه و نجات مردم سوریه از تروریسم صورت می گیرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала