ناظران از کندی روند انتقال دستگاه‌های بایومتریک انتقاد کرده اند

© Sputnik / Alexei Danichev / ناظران از کندی روند انتقال دستگاه‌های بایومتریک انتقاد کرده اند
 ناظران از کندی روند انتقال دستگاه‌های بایومتریک انتقاد کرده اند  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
در 9 روز گذشته داده‌های در حدود بیست و یک هزار دستگاه شناخت بایومتریک به بانک اطلاعاتی انتقال داده شده اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، ناظران انتخابات در کمیسیون مستقل انتخابات از روند کند انتقال داده‌های دستگاه‌های شناخت بایومتریک به بانک اطلاعات این کمیسیون انتقاد می‌کنند و می‌گویند که از روز یک شنبه بدینسود داده‌های تنها یک صد دستگاه شناخت بایومتریک به بانک اطلاعات انتقال داده شده اند.

کمیسیون مستقل انتخابات این کندکاری را برخاسته از مشکل در کار شرکت فراهم کننده این دستگاه‌ها می‌گوید.

در حالی که با فعال شدن دستگاه‌های شناخت بایومتریک تمامی داده‌های این دستگاه‌ها به گونه خودکار به بانک اطلاعاتی انتقال میابند، اما تا کنون داده‌های در حدود نه هزار دستگاه بایومتریک به بانک اطلاعاتی انتقال نیافته اند.

در نه روز گذشته داده‌های در حدود بیست و یک هزار دستگاه شناخت بایومتریک به بانک اطلاعاتی انتقال داده شده اند.

محمد یونس نو اندیش  ناظر در کمیسیون مستقل انتخابات گفت:«معلومات از دیوایس‌ها یعنی از دستگاه‌های بایومتریک  به دیتا سنتر تقریبن روز چهارم است که گاه توقف است و گاه به کندی جریان دارد ما این نگرانی را رهبری کمیسیون مستقل انتخابات و دارالانشا مطرح ساخته ایم».

آصف آشنا  آگاه مسایل سیاسی گفت:«انتظار مااز کمیسیون این است که اطلاعات دقیق در بارۀ رای بایومتریک شده و بایومتریک نشده را با مردم شریک بسازند. تا سردرگمی که به میان امده میان شهروندان از میان برداشته شود».

 کمیسیون مستقل انتخابات روند کند انتقال اطلاعات دستگاه‌های شناخت بایومتریک را برخاسته از مشکلات فنی شرکت درملوگ می داند.

عبدالعزیز ابراهیمی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت:«برخی مشکلات تخنیکی کوچک وجود داشت مشکلات انترنت است کمی مشکلات وجود داشت این مشکل به زودی حل خواهد شد».

تصویرهای که به طلوع رسیده اند نشان میدهند که چندین کارمند انتخابات در یک محل رای دهی برچسب‌های برگه‌های رای دهی را بی آن که از دستگاه شناخت بایومتریک کار گرفته شده باشد بر برگه‌های رای دهی نصب می‌کنند و به صندوق میریزند.  

اما کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که آرای بایومتریک ناشده را در دو مرحله جدا می سازند.

با این حال کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده است که بر بنیاد آمار‌های نخستین بیش از دو میلیون و شش صد هزار تن در این انتخابات رای داده اند.

 کمیسیون مستقل انتخابات حاظر نیست در بارۀ این که چقدر آرای بایومتریک شده و آرای بایومتریک ناشده وجود دارد اطلاعات نمی دهد اما منابعی در این کمیسیون می گویند که در حدود شش صد تا هفت صد هزار رای بایومتریک ناشده وجود دارد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала