یونس قانونی: صلح باید بر مبنای جمهوریت باشد

© Sputnik / T.AZIM یونس قانونی: صلح باید بر مبنای جمهوریت باشد
 یونس قانونی: صلح باید بر مبنای جمهوریت باشد - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
قانونی، یکی از سیاسیون مطرح کشور صلح را گمشده مردم افغانستان دانست و گفت که آمدن این پدیده برای افغانستان یک وجیبه و نیاز مشروط است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، یونس قانونی که این صحبت‌ها را در هرات و در حضور دیگر چهره‌های سیاسی مطرح کشور از جمله استاد عطامحمد نور، احمد ولی مسعود و امیرمحمد اسماعیل خان به زبان میاورد، این صلح را بر مبنای برخی شروط دانست.

به بیان وی، صلح افغانستان نباید منجر به اعاده امارت شده بلکه باید بر مبنای جمهوریت باشد.

آقای قانونی میگوید دستاوردهای سال های اخیر افغانستان که منجر به رشد جوانان، شکل گیری نظام جدید و پیشرفت مردم شده است، نباید قربانی صلحی نادرست شود.

او با ابراز تاسف از شکست مذاکرات صلح میان آمریکا و طالبان، انتقادهایی را هم به این روند 9 ماهه وارد آورد.

این چهره سرشناس سیاست گفت که توقع بر این بود تا مذاکرات صلح به صورت شفاف و عاری از تاریکی باشد و تمام مردم افغانستان در آن نقش داشته باشند.

او بیان کرد مقاطعه و یا توقف این پروسه، می‌تواند اوضاع را وخیم ‌تر کرده و ما را به سمت نگرانی‌های بیشتر ببرد.

به گفته وی، در صورت توقف دوام دار مذاکرات صلح، در آینده شاهد گروه بندی‌ها، سمت و سو دهی‌ها و افزایش فعالیت‌های گروه‌های تروریستی خواهیم بود که این هیچگاه خواسته مردم افغانستان نبوده است.

او صلح آینده افغانستان را مبتنی بر آرای مردم، مشارکت فعالان مدنی، شرکت سیاسیون به خصوص جبهه مقاومت به عنوان یگانه جناح مقابله گر با تروریسم دانست که باید به دور از هرگونه تاریکی و نقطه مبهم باشد.

آقای قانونی در ادامه خاطرنشان کرد که مخالفت‌های زیادی میان جناح او و اطرافیانش با حکومت افغانستان وجود دارد اما این به معنای مخالفت با نظام نیست.

به بیان وی، اگر صلح با شکست روبرو شده و حکومت نسبت به آن بی تفاوت است، "ما به عنوان فرزندان این سرزمین در قبال آن احساس مسئولیت کرده و برای برون رفت از این بحران دست به کار خواهیم شد."

او همچنین با مخالفت با برگزاری انتخاباتی که مملو از تقلب و دست کاری باشد گفت: "انتخاباتی که افغانستان را به سمت تقابل‌های سمتی و قومی ببرد، چطور می‌تواند خبر خوشی برای مردم افغانستان باشد؟ این انتخابات نمی‌تواند سرنوشت و آینده افغانستان را به مطلوبیت برساند."

آقای قانونی همچنین در صحبت‌هایش هدف این سفر به هرات را نشست و مذاکره برای پیدا کردن راه حل مناسب برای نجات افغانستان از بحران پیش رو عنوان کرد و گفت: "گفتگوهایی در این رابطه در هرات صورت گرفته، نتیجه این صحبت‌ها با دیگر دوستان در کابل هم مطرح خواهد شد و در نهایت تصمیم واحد و لازم اتخاذ می‌شود."

او تاکید کرد انتخابات هیچ‌گونه شفافیت لازم را ندارد و ضعف‌های بزرگی در آن وجود دارد که می‌تواند نگرانی اصلی را برای آینده به بار آورد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала