انتشار جزئیات تازه پرونده ترور خاشقجی

© AP Photo / Hasan Jamaliانتشار جزئیات تازه پرونده ترور خاشقجی
انتشار جزئیات تازه پرونده ترور خاشقجی  - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
همه متهمان پرونده به دنبال پنهان کردن نقش ولیعهد عربستان در این جنایت بوده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، پایگاه خبری عربی21 روزنامه ترکیه‌ای صباح طی گزارشی جزئیات تازه‌ای درباره تیم ترور جمال خاشقجی منتشر کرد. در گزارش این روزنامه آمده است، که اظهارات این تیم ترور در راستای پنهان کردن نقش محمدبن‌سلمان در این جنایت بوده است.

گزارش مذکور اشاره می‌کند، که عسیری در اظهارات خود تلاش می‌کرد تا از قحطانی و بن‌سلمان پشتیبانی کرده و نقش آنها را در این ترور پنهان کند. جزئیات محاکمه ها نقش منصور ابوحسین در جنایت ترور خاشقجی و اینکه بن‌سلمان در راس این زنجیره هرمی جنایی قرار داشت را روشن می‌کند.

تیم ترور جمال خاشقجی متشکل از سه گروه بود، که گروه اول تیم اطلاعاتی و گروه دوم تیم گفتگو و گروه سوم تیم لجستیک بود. لازم به ذکر است که منصور ابو حسین در راس این تیم ترور قرار داشت.

ترامپ: گناه بن سلمان در قتل خاشقجی ثابت نشده - اسپوتنیک افغانستان
ترامپ: گناه بن سلمان در قتل خاشقجی ثابت نشده

جلسه اول محاکمه پرونده ترور خاشقجی در 3 جنوری گذشته انجام شد که دراین جلسه منصور ابوحسین و 9 نفر دیگر از اعضای این تیم محاکمه شدند.

براساس گزارش‌ها ابوحسین اولین مسئول این تیم در اظهاراتش بیان کرد، که ارتباطاتی با عسیری و سعود قحطانی مشاور پیشین ولی‌عهد عربستان داشته و آنها از وی خواسته بودند تا خاشقجی را به عربستان احضار کند.

اما ابوحسین اشاره کرد، که عسیری با من تماس گرفت و دستور داد تا جمال خاشقجی را به زور به عربستان ببرم٬ در همین راستا اقدام به آماده‌سازی سه گروه اطلاعات و گفتگو و لجستیک برای انجام این ماموریت کردم. وی اضافه کرد، که پس از آن با محمد عتیبی کنسول عربستان در ترکیه تماس گرفته و به او گفتم که فردا با 15 نفر به استانبول خواهم آمد اما جزئیات را برایش شرح ندادم.

ابوحسین ادامه داد، که برنامه این بود که اگر جمال نپذیرفت تا همراه ما به ریاض بیاید٬ یک مکان امن را برای ربودن وی فراهم کنیم؛ بنابراین دراول اکتبر به استانبول آمدم تا با یک همکار داخلی گفتگو کنم٬ در این زمان عسیری این موضوع را با قحطانی در میان گذاشت.

به گفته ابوحسین٬ قحطانی به او گفت، که عربستان در حال حاضر تبدیل به یک عرصه بازی برای بسیاری از سازمان‌ها و کشورهای مخالف شده و اگر بتواند خاشقجی را به ریاض بیاورد موفقیت بزرگی کسب کرده است.

نامزاد خاشقجی خواستار وضع تحریمات نفتی علیه عربستان شد - اسپوتنیک افغانستان
نامزاد خاشقجی خواستار وضع تحریمات نفتی علیه عربستان شد

از طرف دیگر ماهر المطرب یکی دیگر از اعضای تیم ترور خاشقجی اظهار  داشت، که قرار بود اگر خاشقجی راضی نشد تا به عربستان بیاید٬ او را بکشیم و در ابتدا می‌خواستیم جسد او را در حویلی کنسولگری دفن کنیم اما بعد تصمیم گرفتیم او را قطعه قطعه کنیم تا کسی از این ماجرا باخبر نشود.

وی اشاره کرد، که شروع به گردش در ساختمان کنسولگری کرده و به این نتیجه رسیدیم که بیرون کردن جمال از آنجا به آسانی ممکن نیست؛ بنابراین تصمیم به قتل او گرفتیم. ماهر ادامه داد، که پس از آن از کنسول خواستیم تا مکانی را برای گفتگو با جمال خاشقجی به ما اختصاص دهد٬ در این جلسه از جمال خواستیم تا همراه ما به ریاض بیاید اما نپذیرفت. مطرب ادامه داد، که دستمال و سوزن و مواد مخدر روی میز در برابر وی قرار دادم و از او پرسیدم که چه کار می‌خواهی بکنی٬ او پاسخ داد که از دست تو فرار کرده و مجازاتت می‌کنم. ماهر تصریح کرد، که خاشقجی گفت، که نامزدم بیرون منتظر است و اگر مدت طولانی در ساختمان بمانم یک رسوایی برای عربستان به بار می‌آید و سپس تلاش کرد تا فرار کند٬ اما ترکی المشرف الشهری و ولید عبد الله الشهری وفهد شبیب البلاوی او را روی چوکی نشاندند.

براساس گفته پزشکی قانونی و صلاح طیبقی یکی دیگر از اعضای این تیم ترور٬ ماده مخدری که خریداری شده بود برای کشتن جمال کافی نبود به همین دلیل طیبقی٬ دوز بالایی از این ماده را همراه خود آورده بود.

اما متهم بعدی به نام محمد مدنی در اظهارات خود بیان کرد، که لباس‌های جمال را پوشیدم و عینک او را نیز زدم تا وانمود کنم که او از کنسولگری بیرون شده است٬ پس از آن به یکی از توالت‌های میدان سلطان احمد رفته و لباس‌هایم را عوض کرده و لباس‌ها و عینک خاشقجی را پرت کردم.

به گزارش این روزنامه ترکیه‌ای٬ پس از قتل جمال خاشقجی٬ جسد او را تکه تکه کرده و در کیسه‌های سیاهی گذاشتند.

در نهایت دادستان عربستان خواستار صدور حکم اعدام ترکی مشرف الشهری، وولید عبد الله الشهری، وفهد شبیب البلوی، وماهر المطرب وصلاح محمد الطبیقی و حبس ابد برای سایر اعضای تیم ترور خاشقجی شد.لازم به ذکر است که همه متهمان در جلسه محاکمه در دوگروه و بدون اینکه دست یا پایشان بسته باشد حضور داشتند.

یادآوری می کنیم، که در نخستین جلسه محاکمه مربوط به پرونده قتل خاشقجی٬ 5 نفراز اعضای دائمی شورای امنیت نیز حاضر بودند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала