شمار جنگ افزار در امریکا بیشتر از شمار شهروندان

© Fotolia / Les Cunliffeشمار جنگ افزار در امریکا بیشتر از شمار شهروندان
شمار جنگ افزار در امریکا بیشتر از شمار شهروندان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
شهروندان امریکایی نزدیک به نیمی از کلیه جنگ افزار‌های شخصی موجود در دنیا را که رقمی بالغ بر ۸۵۷ میلیون قبضه سلاح گزارش شده در تملک خود دارند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از صدا و سیمای ایران به استناد از سی ان ان، خشونت با سلاح و میزان رو به گسترش آن منحصر به امریکاست؛ و روزانه ۳۱۰ مورد تیراندازی مرگبار در امریکا رخ می‌دهد. شهروند امریکایی به سادگی می‌تواند از سوپر مارکت سلاح گرم خریداری کند و انواع مهمات و گلوله‌های مختلف را آنلاین سفارش بدهد و همه این فرایند‌ها قانونی است.

تعداد کشته‌ها و زخمی‌های تیراندازی در اوهایوی امریکا به ۳۶ تن رسید - اسپوتنیک افغانستان
تعداد کشته‌ها و زخمی‌های تیراندازی در اوهایوی امریکا به ۳۶ تن رسید

شمار جنگ افزار‌های موجود در امریکا هم اکنون از شمار شهروندان این کشور بیشتر است. جمعیت امریکا بر اساس تازه‌ترین سرشماری، نزدیک به ۳۳۰ میلیون نفر شمارش شده و تازه‌ترین بررسی‌ها نیز نشان می‌دهد رقم جنگ افزار‌های شخصی که با مجوز در اختیار افراد قرار گرفته بیش از ۳۹۰ میلیون قبضه سلاح است. در اینجا سخن از نیرو‌های پولیس یا ارتش در میان نیست بلکه داریم از شهروندانی سخن می‌گوییم که از حق مسلم خود در قانون اساسی بهره گرفته و برای دفاع از خود مسلح شده اند. این رقم نشان می‌دهد شهروندان امریکایی نزدیک به نیمی از کلیه سلاح‌های شخصی موجود در دنیا را که رقمی بالغ بر ۸۵۷ میلیون قبضه سلاح گزارش شده در تملک خود دارند.
به گفته برخی هواداران سلاح شخصی، خریداری و نگهداری از سلاح گرم نه تنها حق قانونی هر شهروند امریکایی است بلکه بهترین ایده برای دفاع از خود در این دنیای خطرناک است.

نتایج بررسی دیگری نشان داده است، که احتمال هدف گلوله قرار گرفتن و جان باختن دراآمریکا در مقایسه با هر یک از دیگر کشور‌های بزرگ و ثروتمند دنیا بیشتر است. بر اساس این بررسی، این احتمال در امریکا از همه کشور‌های افریقایی، اروپایی و تقریبا از همه کشور‌های آسیایی بیشتر است.

برخی هواداران سلاح از جمله علت‌های شدت گرفتن این احتمال در امریکا را تهیه و توزیع بازی‌های ویدیویی خشونت آمیز و دامن زدن به این فرهنگ خشونت می‌دانند. اما برای نمونه در جاپان برای هر فردی که از بازی‌های ویدیویی استفاده می‌کند در مقایسه با امریکا هزینه بیشتری اتفاق می‌افتد، اما در جاپان، خیلی کم پیش می‌آید که ۱۲ مورد تیراندازی مرگبار در طول یک سال رخ بدهد، در حالی که در امریکا هر ساعت امکان تیراندازی مرگبار وجود دارد.

اما آیا موضوع مراقبت از بیماری‌های روانی در این زمینه دخالت دارد. شاید بتوان گفت: در برخی کشور سرانه اختصاص داده شده به درمان بیماری‌های روحی روانی بیشتر از امریکا، اما مسئله‌ی سلامت روان در همه جای دنیا وجود دارد.

مورد دیگری که وجود دارد بحث اختلاف‌های سیاسی است. اختلاف سیاسی در امریکا بسیار فراگیر و حاشیه ساز است، اما کشور‌هایی همچون آلمان، فرانسه، انگلیس، هند و یونان و بسیاری مکان‌های دیگر در دنیا نیز با این موضوع درگیر هستند. در عین حال امریکا تنها و تنها کشور ثروتمندی است که خشونت با سلاح در آن به رویدادی هولناک و عادی تبدیل شده و برآورد‌ها نشان می‌دهد روزانه ۳۱۰ مورد تیراندازی در امریکا اتفاق می‌افتد.

یادآوری می کنیم، که چند روز پیش در ایالت اوهایوی امریکا در نتیجه تیراندازی بیش از ۳۳ نفر کشته شدند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала