باهوش‌ترین سگ جهان از دنیا رفت

Telegram
سگی که می‌توانست 1022 شئ را با نامشان تشخیص دهد و «باهوش‌ترین سگ جهان» نامیده می‌شد در 15 سالگی از دنیا رفت .

به گزارش اسپچوتنیک، به نقل از  The Independentچیسر که از نژاد سگ‌های چوپان  «بوردر کولی» بود، می‌توانست بیش از یک هزار نام را تشخیص دهد و به این علت به شهرت جهانی رسیده بود.

جان دبلیو پیلی، استاد بازنشسته کالج وافورد در کارولینای جنوبی امریکا این سگ ماده را که از برادرش بود،  تعلیم داده.

پیلی در سال 2004 پس از خواندن مقاله‌ای درباره سگی که می‌تواند بیش از 200 شی‌ء را تشخیص دهد، تصمیم گرفت سگ سیاه و سفید برادرش را تعلیم دهد.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от Chaser the BC (@chaserthebordercollie)

وی برای سه سال چهار تا پنج ساعت در روز به تعلیم چیسر پرداخت؛ او شیئی را به سگ نشان می‌داد و تا 40 بار نام آن را تکرار می‌کرد و بعد آن را پنهان می‌کرد و از او می‌خواست آن را پیدا کند. پیلی  برای آموزش سگ از اشیای مختلف پلاستیکی استفاده کرد و در نهایت توانست 1022 نام را به چیسر بیاموزد.

دکتر پیلی سال قبل در 89 سالگی درگذشت و عمر چیسر هم هفته پیش در 15 سالگی به علل طبیعی به پایان رسید.

دختر دکتر پیلی می‌گوید چیسر می‌فهمید که کلمات معنای مستقلی دارند و هم اسم‌های عام و اسم‌های خاص درک می‌کرد. به گفته او اگر چیسر 30 توپ داشت، می‌توانست بفهمد که هر توپ اسم خاصی دارد و در عین حال بخشی از گروه توپ‌ها است؛ به عبارت دیگر او «یکی برای بسیاری و بسیاری برای یکی» را درک می‌کرد، یعنی درک می‌کرد که یک شیء می‌تواند نام‌های بسیاری داشته باشد و نام‌های بسیاری ممکن است به یک شیء یا یک شخص داده شود.

گرگ نلسون، متخصص وترنری در این باره می‌گوید انسان‌ها یاد می گیرند که حیوانات درک عمیق‌تری از حدی که قبلا تصور می‌شد، از دنیای اطراف‌شان دارند.

اما به گفته نلسون، «حیوانات زبانی شفاهی و غیر شفاهی میان خودشان دارند و ظاهرا می‌توانند زبان انسان‌ها را احتمالا به همان شیوه‌ای که ما زبانی خارجی را می‌آموزیم، یاد بگیرند».

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала