هشدار جدی شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری

© Photo / HAنامزدان ریاست جمهوری
نامزدان ریاست جمهوری - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، هشدار داده‌ که اگر سوء‌استفاده از امکانات و صلاحیت‌های دولتی و عزل و نصب‌های سیاسی و غیرقانونی از سوی رهبری حکومت متوقف نشود، آنان انتخابات پیش رو را تحریم خواهند کرد.

 به گزارش اسپوتنیک، به نقل از "هشت صبح" شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از احتمال تحریم و مقاطعه با انتخابات ششم میزان هشدار داده است.

این شورا با نشر اعلامیه‌ای، حکومت را متهم به تلاش برای مهندسی انتخابات ریاست جمهوری کرده و گفته که با این وضعیت، انتخابات آینده پرتقلب و بحران آفرین خواهد بود.

در اعلامیه آمده:"شورای کاندیدان ریاست جمهوری طی اعلامیه‌ها، ابلاغیه‌ها، کنفرانس‌ها و نشست‌های متنوع به تأسی از حکم  قانون اساسی کشور، پیشنهادات واضح و قابل تطبیق جهت برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه و با اعتبار را به جانب حکومت، کمیسیون‌های انتخاباتی و جامعه جهانی ارائه نمودند.

انتظار می‌رفت که رهبری حکومت وحدت ملی به حکم قانون و صدای عدالتخواهانه شورای کاندیدان ریاست جمهوری گوش فرا داده و برای برون رفت از بحران حاضر به تفاهم شوند."

انتخابات پارلمانی در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
استقبال حکومت از شرکت احتمالی طالبان در انتخابات آینده

اعلامیه افزوده:" اما برعکس آقای اشرف غنی به عنوان رئیس حکومت وحدت ملی، استفاده از منابع و امکانات دولتی، عزل و نصب های سیاسی و غیرقانونی، مداخله در امور کمیسیون‌های انتخاباتی و کمپاین‌های قبل از وقت را مضاعف ساخته و اکنون به شدت تلاش دارد تا تحت نام دیگر قدرت را به گونه غیرقانونی در اختیار بگیرد و انتخابات، کمیسیون‌های انتخاباتی را وسیله قرار داده، کشور را برای پنج سال دیگر در ورطە بحران تقلبات و تخلفات سیستماتیک خویش غرق نماید."

این شورا گفته است که ما کاندیدان ریاست جمهوری رفتارهای غیردموکراتیک و مداخله‌های متداوم دستگاه تیم حاکم را به شدت تقبیح می‌نماییم و با تأکید بر خواسته‌های قبلی خویش بنا بر دلایل مستند و موجه، کمپاین‌های انتخاباتی را غیرهموار، ناعادلانه و یک جانبه دانسته و جهت رسیدن به هدف برگزاری انتخابات آزاد، عادلانه و با اعتبار با این انتخابات از قبل مهندسی شده، تحت اشراف حکومت وحدت ملی مقاطعه نموده و آن را تحریم می‌نمائیم و از ملت عزیزو هواخواهان خویش می‌خواهیم که درین انتخابات بحران ساز سهیم نشوند."

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از جامعه جهانی نیز خواسته که ملت افغانستان را در برگزاری یک انتخابات عاری از تقلب و برابر با معیارهای جهانی همکاری نماید.

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در حالی از تحریم انتخابات هشدار داده است که پیکارهای انتخاباتی روز یک‌شنبه ششم اسد آغاز شد و قرار است برای شصت روز ادامه یابد.

محمداشرف غنی، عبدالله عبدالله و عنایت‌الله حفیظ از نامزدان انتخابات ششم میزان هستند که در روز یک‌شنبه پیکارهای انتخاباتی خود را رسماً در شهر کابل شروع کردند.

محمداشرف غنی روز یک‌شنبه را یک روز مهم خواند و گفت که با شروع پیکارهای انتخاباتی در این روز، قانون اساسی کشور به اجرا گذاشته شده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала