عمران خان: پاکستان در یافتن بن لادن به "سیا" کمک کرد

© Photo / IKعمران خان
عمران خان  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
پاکستان تاکنون هر گونه اطلاع و آگاهی از محل اختفای اسامه بن لادن را تا زمان کشته شدنش در عملیات شبانه نیرو‌های ویژه آمریکایی در تاریخ دوم ماه مه ۲۰۱۱ به طور رسمی رد کرده بود.

به گزارش  اسپوتیک، به نقل از خبرگزاری trtworld، عمران خان که در نخستین سفر رسمی خود سرگرم دیدار از واشنگتن است، در مصاحبه با فاکس نیوز اعلام کرد سازمان اطلاعات پاکستان سرنخ‌هایی را در اختیار امریکا قرار داد که به یافتن و کشته شدن اسامه بن لادن، سرکرده شبکه القاعده کمک کرد.

وقتی از وی درباره این موضوع سؤال شد که آیا پاکستان سرانجام دکتر زندانی را که در زمینه اجرای طرح واکسیناسیون قلابی که به یافتن اسامه بن لادن و کشته شدن وی در سال 2011 منجر شد، آزاد خواهد کرد، نخست وزیر پاکستان در پاسخ گفت این موضوع بسیار تحریک کننده و احساس برانگیز است چرا که دکتر شکیل افریدی در پاکستان به عنوان یک جاسوس در نظر گرفته می‌شود.

امریکا خواستار رهایی پزشک بن لادن است  - اسپوتنیک افغانستان
ترامپ خواستار رهایی پزشک بن لادن است

نخست وزیر پاکستان در ادامه صحبت‌های خود در پاسخ به این سؤال که آیا از تردید و بدگمانی‌ها درباره سازمان اطلاعات پاکستان (ISI) در خصوص درز برخی اطلاعات مطلع است، گفت: «این سازمان اطلاعات پاکستان بود که اطلاعاتی را ارائه کرد که منجر به یافتن محل اختفای اسامه بن لادن شد و اگر شما از سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) سؤال کنید متوجه می‌شوید که این سازمان اطلاعات پاکستان بود که از طریق تماس تلفنی، اطلاعاتی را درباره مکان اولیه اختفای اسامه بن لادن ارائه کرد».

داکتر افریدی متهم شده که از خانواده بن لادن نمونه های ژنتیکی جمع آوری کرده و در اختیار سازمان استخباراتی ایالات متحده امریکا گذاشته است؛ موضوعی که در سال 2011 باعث شد به گفته امریکا بن لادن در یک عملیات شبانه نیروهای ویژه این کشور در منطقه ابیت آباد پاکستان کشته شود.

چند روز پس از کشته شدن اسامه بن لادن، نظامیان پاکستانی داکتر شکیل افریدی را به اتهام خیانت و کمک به تروریست ها بازداشت کردند. زندانی ساختن وی از دیرزمانی باعث کشیدگی در روابط میان امریکا و پاکستان شده است. امریکا اخیرا پاکستان را متهم کرده که از شورشیانی در افغانستان حمایت می کند که علیه نیروهای افغان، امریکایی و ناتو می جنگند، به همین دلیل امریکا کمک های مالی میلیون دالری اش را به نظامیان پاکستانی قطع کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала