افشای مکان نگهداری جنگ افزار های اتمی امریکا

© AP Photo / Ted S. Warrenافشای مکان نگهداری جنگ افزار های اتمی امریکا
افشای مکان نگهداری جنگ افزار های اتمی امریکا - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
ناتو به طور تصادفی مکان هایی را کشف کرد که سلاح های هسته ای ایالات متحده در آن نگهداری می شود.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از روزنامه واشنگتن پست، سند ارائه شده به کمیته مجمع پارلمانی ناتو به طور تصادفی مکان ذخیره سازی سلاح های هسته ای امریکا را نشان می دهد

در سند از نگهداری برخی جنگ افزارهای هسته‌ای ایالات متحده امریکا در یک پایگاه هوایی در بلژیک سخن گفته شده.

سند فاش شده ناتو تایید می‌کند برخی سلاح‌های هسته‌ای ارتش ایالات متحده در پایگاه هوایی «کلین بروگل» در بلژیک و در شهر «لیمبرگ» واقع در منطقه «فلاندر» نگهداری می‌شود.

در حالی که برای چندین دهه تصور می‌شد که این پایگاه هوایی برای نگهداری تسلیحات هسته‌ای ایالات متحده امریکا مورد استفاده قرار می‌گرفته، اما تا به حال هیچ منبع رسمی آن را تایید نکرده بود.

خواست ناتو از روسیه برای نجات پیمان منع راکت های هستوی میان برد - اسپوتنیک افغانستان
خواست ناتو از روسیه برای نجات پیمان منع راکت های هستوی میان برد

بر اساس این سند، در مجموع 150 بمب اتمی امریکایی در پایگاه‌های نظامی در چندین کشور اروپایی و ترکیه نگهداری می‌شوند. در این سند طبقه بندی نشده فهرستی از پایگاه‌های نظامی در اروپا و ترکیه که در آن سلاح‌های اتمی امریکا مستقر هستند،مشاهده می‌شود.در این فهرست نام پایگاه هوایی کلین بروگل بلژیک نیز به چشم می‌خورد.

پیشتر نیز گزارش گروهی از دانشمندان و محققان به تعداد بمب‌های اتمی امریکا در پایگاه‌های مختلف اشاره کرده بود.

در این گزارش آمده که تعداد بمب‌های اتمی تاکتیکی در پایگاه‌های عملیاتی «پنتاگون» در کشورهای اروپایی 150 عدد است که در یک سال گذشته تغییری نداشته است. این بمب‌های اتمی که    بمب‌های تاکتیکی هستند، در ۶ پایگاه واقع در ۵ کشور اروپایی مستقر شده‌اند. از این میان دو پایگاه در ایتالیا و در هریک از کشورهای آلمان، ترکیه، بلژیک و هلند یک پایگاه وجود دارد.

اخیرا نیز گزارش شد که امریکا قصد دارد برای ارتقای زرادخانه خود 500 میلیارد دالر هزینه کند.

رئیس جمهور امریکا حدود دو هفته قبل در جمع نظامیان این کشور در کوریای جنوبی از ساخت جنگ افزارهای جدید و ارتقاء زرادخانه هسته‌ای این کشور خبر داد.

آمریکا یگانه کشور جهان معاصر است که از بمب‌ اتمی علیه بشریت استفاده کرد. این کشور در پایان جنگ جهانی دوم، دو عملیات اتمی علیه جاپان انجام داد و با دو بمب اتمی شهرهای «هیروشیما» و«ناگازاکی» را بمباران کرد که در نتیجه آن بیش از صدهزار نفر جان باختند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала