راکت های نو برای طیارات شکاری امریکا

© Photo / Dane Wiedmannراکت های نو برای طیارات شکاری امریکا
راکت های نو برای طیارات شکاری امریکا - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رایان پیکریل (Ryan Pickrell) در مقاله خود در نشریه Business Insider (امریکا) می نویسد، مخالفان امریکا، از جمله چین، طیارات شکاری نسل پنجم و همچنان راکت های «هوا به هوا» برد زیاد جهت تسلیح بکار میگیرند که از برکت آنها طیارات چینایی و روسی در نبرد بر طیارات امریکایی برتری خواهند داشت.

فاصله برد این همه چیز نیست و ایالات متحده اقدامات را برای حفظ برتری خود اتخاذ میکنند. از جمله، آنها راکت نو AIM-260 کلاس «هوا به هوا» طراحی میکنند که برد زیاد دارد و با گذشت زمان راکت AIM-120D را تعویض خواهد کرد که در تسلیحات نیروی هوایی شکاری امریکا قرار دارد.

راکت هوایی برد زیاد PL-15 چین که توسط آن بسیاری طیارات شکاری، بشمول طیاره شکاری نو نامریی J-20 تجهیز شده، به علت تحقق این پروژه مبدل گردیده که بنام JATM (راکت مشترک تاکتیکی هوایی) یاد شده است.

© REUTERS / China Daily راکت های نو برای طیارات شکاری امریکا
 راکت های نو برای طیارات شکاری امریکا - اسپوتنیک افغانستان
راکت های نو برای طیارات شکاری امریکا

نظامیان امریکایی راکت نو هوایی برد بلند بنابر این هراس طراحی میکند که جدیدترین راکت تاکتیکی چین نظر به برد از آنهایی برتری دارد که در طیارات شکاری امریکا جابجا میگردند.

راکت AIM-260 کلاس «هوا به هوا» که همچنان بنام راکت مشترک تاکتیکی هوایی (JATM) شهرت دارد، باید راکت هوایی برد متوسط AIM-120 را تعویض کند که طیارت شکاری امریکا توسط آن تجهیز شده اند. در حال حاضر این راکت سلاح اساسی در نبرد هوایی محسوب میشود.

جنرال انتونی جیناتیمپو (Anthony Genatempo) که در نیروهای هوایی مسوولیت پروگرام تسلیحات بر دوش دارد، به مجله « Air Force Magazine» چنین معلومات داد:«برد آن، نسبت به AIM-120، بیشتر است. این راکت امکانات دیگر دارد و آن را میتوان برضد تهدیدهای مشخص (برتری ماشین های نسل نو در هوا) استفاده کرد».

روسیه و چین طیارات شکاری نسل پنجم خود، مانند Su-57 و J-20 می سازند که میتوانند با طیاره شکاری ضربتی F-35 امریکایی رقابت نمایند. برعلاوه آن، این رقبای قوی ایالات متحده راکت های نو هوایی برد زیاد طراحی میکنند.

© Sputnik / Vladimir Astapkovich /  مراجعه به بانک تصاویر راکت های نو برای طیارات شکاری امریکا
 راکت های نو برای طیارات شکاری امریکا - اسپوتنیک افغانستان
راکت های نو برای طیارات شکاری امریکا

از جمله، نظامیان امریکایی را راکت هوایی چینایی برد زیادی PL-15 با هدایت فعال راداری بسیار زیاد نگران می سازند. به گمان آنها، برد آن را در حدود 200 کیلومتر تشکیل میدهد. نظامیان چین یک راکت دیگر PL-21 نیز طراحی میکنند که برد آن از 300 کیلومتر تجاوز میکند.

راکت PL-15 که برد آن، نسبت به راکت AIM-120D، بیشتر است، در تسلیحات در سال 2016 بکار گرفته شد. و در سال گذشته در نمایشات هوایی طیاره شکاری — نامریی J-20 پرواز نمایشی انجام داد و جعبه های خود با تسلیحات راکتی، شبیه PL-15 نشان داد.

جیناتیمپو به راپورتران خبر داد که طراحی JATM را فقط به خاطر راکت PL-15 آغاز کرده اند.

راکت AIM-260 که در نیروی هوایی امریکا در همکاری مشترک با نیروهای زمینی، نیروهای بحری و کمپنی «لاکهید مارتین» ساخته میشود، ابتدا در طیارات F-22 (راپتور» و F/A-18 «هارنیت» جابجا خواهد شد و بعداً F-35 را توسط آن تسلیح میکنند. آزمایشات پروازی در سال 2021 آغاز میشوند و در سال بعد راکت باید جهت تسلیح بکار گرفته شود.

جیناتیمپو گفت، نظامیان امریکایی خریداری راکت AIM-120 را در سال 2026 قطع میکنند و این راکت را تدریجاً از تسلیحات خارج می سازد. این راکت به نیروها در اوایل سال های 1990 به مثابه وسیله قدرت بلند آتشی بر «پاهای دراز» وارد گردید.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала