سفیر پیشین هند: 70 درصد جنگجویان گروۀ داعش پاکستانی هستند

© AFP 2023 / Haidar Hamdani / سفیر پیشین هند: 70 درصد جنگجویان گروۀ داعش پاکستانی هستند
سفیر پیشین هند: 70 درصد جنگجویان گروۀ داعش پاکستانی هستند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سفیر پیشین هند در افغانستان می‌گوید که گروه تروریستی داعش یک ابزار ارتش پاکستان است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، امر سینها، سفیر پیشین هند در افغانستان می‌گوید که گروه داعش یک ابزار ارتش پاکستان است و برای آن ایجاد شده است که اگر طالبان به حکومت آینده افغانستان بپیوندند، داعش آنها را زیر فشار بگیرد.

امر سینها ادعا می‌کند که به بربنیاد ارزیابی‌های نهادهای افغانستان، هفتاد درصد از جنگجویان داعش از پاکستان و بخش‌های قبایلی استند.

داعش تهدیدی جدی تر از طالبان - اسپوتنیک افغانستان
داعش تهدیدی جدی تر از طالبان

سفیر پیشین هند در افغانستان می‌گوید: «آیا در هنگامیکه طالبان در جامعه مدغم می‌شوند، داعش، نسخه تازه طالبان است؟ آیا این گروه تازه هراس‌افگن، ابزار دیگری در سیاست‌های ارتش پاکستان است؟ پاسخ من مثبت است. در این باره شواهد ابتدایی وجود دارند. اما حدس می‌زنم که باید از سوی نهادهای استخباراتی، بررسی‌های بیشتری انجام شوند. باید ریشه، منبع درآمد و مرکز حمایت از این گروه را به گونه دقیق دریابیم».

وی می‌گوید که بربنیاد ارزیابی‌های نهادهای افغانستان، بیشتر جنگجویان داعش در افغانستان از پاکستان و بخش‌های قبایلی استند.

آقای سینها گفت: «حتا طالبان اگر بخواهند که همچون بخشی از حکومت به کابل بازگردند، باید ببینند که داعش به وجود آمده است تا طالبان نیز زیر فشار باشند. زیرا حکومت در کابل زیر فشار سیاست‌هایی بوده است که پاکستان توسط طالبان اعمال می‌کرد؛ حمایت کامل از طالبان، دادن پایگاه‌ها به آنان، میزبانی کامل از طالبان، این یک کمک بزرگ است و از سال 2001 حکومت کابل را زیر فشار قرار داده است».

امر سینها، پیوستن برخی از شهروندان هند را به گروه داعش نیز تایید می‌کند و می‌گوید که حکومت افغانستان، برخی از آنان را به هند بازگردانیده است.

اما پاکستان هرگونه پشتیبانی ازگروه‌های هراس‌افگن را در افغانستان رد کرده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала