خلیل‌زاد: امریکا در افغانستان به دنبال صلح پایدار است

© Photo / EKخلیل‌زاد: امریکا در افغانستان به دنبال صلح پایدار است
خلیل‌زاد: امریکا در افغانستان به دنبال صلح پایدار است - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان تاکید کرده است که امریکا در مذاکرات صلح با طالبان به دنبال توافق جامع صلح پایدار است، نه خروج از آن کشور.

به گزازش اسپوتنیک، زلمی خلیل‌زاد، در توییتر خود نوشته:" ما برای دور جدید گفتگوها با طالبان آماده می‌شویم، مهم است که به یاد آوریم که ما به دنبال توافق صلح جامع هستیم نه به دنبال توافق خروج."
به نظر می‌رسد که این تویت آقای خلیل‌زاد، واکنشی به ادعای سخنگوی طالبان است که به تازگی ادعا کرده است که امریکا با طالبان توافق کرده است تا تمام نیروهای خود را از افغانستان بیرون کرده و در آینده در امور داخلی افغانستان مداخله نکند.
اما آقای خلیلزاد نوشته است:"توافق جامع صلح مشتمل بر چهار بخش متصل به هم است: تضمین‌های ضد تروریزم، خروج قوای خارجی از افغانستان، مذاکرات بین الافغانی که به راه حل سیاسی منتهی شود و آتش بس فراگیر و دایمی. چهارچوبی که طالبان آن را می‌پذیرند".
نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان بار دیگر تاکید کرده است که تا زمانیکه روی هر چهار مورد یادشده توافق نشود، هیچ گونه توافق صلح نهایی نخواهد بود.
این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز ادعای طالبان مبنی بر توافق امریکا برای خروج از افغانستان را "دروغین" خوانده و گفته است که "ستون اساسی چهارچوب مذاکرات صلح افغانستان این است که تمام افغان‌ها به شمور نمایندگان حکومت، دیگر احزاب سیاسی افغانستان، جامعه مدنی و زنان و طالبان برای یافتن راه حل سیاسی و ختم جنگ گرد هم جمع شوند".
قرار است که هفتمین دور گفتگوهای مقام‌های امریکایی و نمایندگان طالبان تا چند روز دیگر در قطر برگزار شود. با آنکه امریکا و طالبان از شش دور گفتگوهای قبلی ابراز رضایت کرده‌اند اما آگاهان امور بر این باورند که امریکا و طالبان تاکنون در گفتگوهای صلح دستاوردی نداشته اند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала