عبدالله: امیدوارم رهایی زندانیان طالب کمپاین انتخاباتی غنی نباشد

© Sputnik / Alexey Vitvitskiy /  مراجعه به بانک تصاویر عبدالله عبدالله
عبدالله عبدالله - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رییس اجراییه می‌گوید که رهایی زندانیان طالب با حسن نیت صورت گرفته و نباید رنگ کمپاین انتخاباتی به خود بگیرد.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از دفتر رسانه‌ای ریاست اجراییه، عبدالله عبدالله امروز دوشنبه (27 جوزا) در سخنرانی خود در نشست شورای وزیران در کابل گفت، رهایی زندانیان طالبان با حسن نیست صورت گرفته است.
ده روز پیش از این در جریان روزهای عید فطر، فرمان رهایی نزدیک به 900 زندانی طالبان را از زندان‌های کشور صادر کرد که روند آزاد سازی این زندانیان از یک هفته بدین سو آغاز شده است.

طالبان از این تصمیم استقبال کردند و آن را گامی خوب خواندند.
اما رییس اجرایی حکومت وحدت ملی تاکید می‌کند که رهایی زندانیان طالبان با حسن نیت صورت گرفته است و نباید رنگ کمپاینی به خود بگیرد.
او گفت: "اراده ما این نیست که هزاران نفر در زندان باشند و جنگ و مصیبت چندین‌ساله افغانستان ادامه یابد؛ اما شیوه این رفتار ما باید مطابق خواست مردم بباشد".
وی خاطر نشان ساخت:"اگر رهایی زندانیان طالبان و سایر تلاش‌هایی که در روند صلح صورت می‌گیرد جنبه کمپاینی به خود بگیرد، تاثیر اصلی خود را از دست خواهد داد."
داکتر عبدالله بیان داشت که با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باید اقداماتی که برای پیشبرد کارهای حکومت یا زمینه سازی برای گفتگوهای صلح صورت می‌گیرد از مسائل انتخابات کنار بماند؛ به گفته‌ رییس اجرایی" یک نفر نمی‌تواند قهرمان صلح باشد."
وی اظهار داشت که اجماع بین‌المللی در روند صلح افغانستان رو به افزایش است و تا تامین صلح در کشور باید فشارهای جهانی بر گروه‌های هراس افگن ادامه داشته باشد.
رییس اجرایی تاکید کرد که اجماع ملی در روند صلح به میان آمده و اکثریت قاطع مردم هم اکنون طرفدار برقراری ثبات در کشور هستند.
این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که همزمان با افزایش حملات طالبان در برخی از مناطق کشور، رهایی زندانیان این گروه از سوی حکومت با انتقادهای زیادی همراه بوده است.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала