سنگ اندازی کمیسیون انتخابات در روند یک انتخابات شفاف

© Photo / I E C Aکمیسیون مستقل انتخابات
کمیسیون مستقل انتخابات - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
احزاب: کمیسیون مستقل انتخابات عمدأ نمی‌خواهد انتخابات ریاست‌جمهوری به‌گونۀ شفاف برگزار شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، نهادهای ناظر و شماری از احزاب، در یک نشست در کابل، کمیسیون انتخابات را به بی‌برنامه‌گی در برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری متهم کردند.
عبدالستار خواصی، نمایندۀ حزب اسلامی گفت: «یاماماتو میاید به ما می‌گوید که تنها انتخابات ریاست‌جمهوری امکان دارد و سه انتخابات دیگر نمی‌شود. و این قابل قبول به مردم افغانستان نیست.»
نعیم ایوب زاده، رییس تیفا نیز بیان داشت: «وقتی مهارت‌های رهبری و مدیریتی کم باشد و با فضا و انتخابت سرو کار نداشته باشند، نبود برنامه و ارادۀ سیاسی برای انتخابات شفاف چالش‌هایی استند که هرگونه تلاش را برای برگزاری انتخابات به ناکامی می‌انجامد، و اینان قصدأ این کار را نمی‌کنند».
این نماینده‌گان احزاب و نهادهای ناظر بر روند انتخابات، هشدار می‌دهند که اگر کمیسیون مستقل انتخابات، انتخابات مجلس نماینده‌گان غزنی را برگزار نکند، مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری نیز شرکت نخواهند کرد.
انتخابات مجلس نماینده‌گان که در ماه میزان سال گذشته برگزار نشد، قرار بود همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای ولایتی به تاریخ ششم ماه میزان برگزار شود، اما کمیسیون انتخابات اخیرأ اعلام کرد که تنها انتخابات ریاست‌جمهوری را در ششم میزان برگزار خواهد کرد.
این کمیسیون گفته بود که بدلایل مشکلات قادر نیست که این دو انتخابات را برگزار کند.
عبدالجبار شلگری، عضو پیشین مجلس نماینده‌گان اظهار داشت: «اعتراض ما این است».
در همین حال، کمیسیون مستقل انتخابات، از آماده‌گی برای برگزاری انتخابات سخن می‌زند و می‌گوید که سرنوشت بودجۀ انتخابات ریاست‌جمهوری نیز به‌زودی روشن خواهد شد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала